Bernhard Schlink, českému čtenáři dobře známý románem Předčítač a povídkami Útěky z lásky, se ve svém nejnovějším románu zabývá nacistickou minulostí Německa, která prostřednictvím individuálních osudů prolíná do současnosti. Napínavý příběh hlavního hrdiny je zároveň cestou k vlastní identitě.
Peter Debauer, lektor německého nakladatelství, pátrá po pointě a později i po autorovi románu o vojáku-navrátilci, jehož příběh si poprvé přečetl kdysi v dětství, avšak rukopisu chyběly poslední stránky. Po letech se náhodou dostane k témuž příběhu znovu a z náhodného setkání se stává posedlost – život Petera Debauera doslova pohltí palčivá potřeba rozkrýt tajemství příběhu, jeho autora, a jak se ukáže, i tajemství vlastního života.
Schlink se i ve svém novém románu drží ověřených postupů, jeho řeč připomíná jazyk filmové kamery, kdy autor těží ze silného příběhu, který nezatěžuje složitými větnými konstrukcemi. Každý oddíl je rozdělen do krátkých kapitol, jakýchsi záběrů, jež tvoří uzavřené celky. Autor si se čtenářem nehraje, vede ho příběhem Petera Debauera a my až do poslední chvíle netušíme, jak příběh vlastně dopadne.
Autor
Bernhard Schlink
Německý spisovatel Bernhard Schlink (1944) vystudoval práva, žije a pracuje jako právník v Berlíně a v New Yorku. V osmdesátých letech vstoupil do literatury cyklem detektivních románů, z nichž česky vyšla Spravedlnost podle Selba (PROSTOR 2009). Představil v nich stárnoucího soukromého detektiva Selba, který se potýká s nacionálněsocialistickou minulostí své země i svou vlastní. Příběh se u nás dočkal i skvělé rozhlasové adaptace s Jiřím Štěpničkou v hlavní roli. Ke kriminálnímu žánru se Schlink vrátil ještě v roce 2001 románem Selbs Mord. Světového úspěchu dosáhl až po padesátce románem Předčítač (1995, česky poprvé PROSTOR 1998), zfilmovaným v oscarovém snímku z roku 2009. Milostná témata zpracoval Bernhard Schlink v souboru povídek Útěky z lásky (PROSTOR 2001). Ve své další knize Návrat (PROSTOR 2007) spojil napínavý, takřka detektivní příběh s motivem objevování a vyrovnávání se s nacistickou minulostí. V románu Víkend (PROSTOR 2011) se zabýval dalším palčivým tématem německé historie 20. století – teroristy z RAF, respektive střetem svobody individua a svobody společnosti. Roku 2011 vydal esejistickou knihu Gedanken über das Schreiben, v níž se zamýšlí nad tématem psaní. Soubor povídek Letní lži vyšel roku 2010 (PROSTOR 2016) a s úspěchem byl přeložen do angličtiny, o čtyři roky později napsal román Die Frau auf der Treppe. Je držitelem mnoha literárních ocenění.