Close

Vice výsledků

Generic selectors
Přesná shoda
Vyhledat v názvu
Vyhledat v anotaci
Post Type Selectors
product
Filtrovat dle žánru
Ohlasy médií

O nás

Od roku 1989 dáváme kvalitním knihám prostor.

První polistopadové soukromé nakladatelství PROSTOR založil Aleš Lederer v prosinci roku 1989 jako pokračování samizdatové edice Prostor a stejnojmenné revue, která vycházela od roku 1982 v nepravidelných periodách. Vedle beletrie se orientuje na historii a kulturní dějiny s přesahem do ostatních společenskovědních oborů.

PROSTOR vždy usiloval o kultivaci a udržení prostoru svobody ve společnosti. Mnoho z jeho vydaných knih mělo v tomto ohledu významný společenský dopad. Prvním titulem, které nakladatelství vydalo na začátku ledna 1990, byla Politická emigrace v atomovém věku Pavla Tigrida. Snaha zpřístupňovat čtenářům důležitá díla vydržela PROSTORU do dnešních dnů. Redakce vybírá tituly, jež pojednávají o svobodě a brání ji – ať jsou to díla beletristická nebo literatury faktu.

Díky PROSTORU u nás zdomácněli Timothy Snyder, Tony Judt, Timothy Garton Ash, Henry Kissinger, David Satter, Igor Lukeš, Graham Allison, Yascha Mounk, Steven Levitsky a Daniel Ziblatt, Michio Kaku, Nick Bostrom, Luigi Zoja, Niall Ferguson, Detlef Brandes či Volker Mohn. Také romanopisci Elena Ferrante, Guzel Jachina, Jean-Christophe Rufin, Mark Slouka, Maarten ’t Hart, Carmen Kornová, Bernhard Schlink, Thomas Bernhard, Vadim Delone, Michail Andrejevič Osorgin, Leonid Cypkin, Anna Barkovová, Ivan Šmeljov, Paul Auster, Jean Améry, William Somerset Maugham… Vedle zahraničních prozaiků jsou zastoupeni rovněž domácí autoři Aleš Palán, Martina Formanová, Edgar Dutka, Jiří Pehe, Tomáš Macek, Andrea Sedláčková, Eva Wagnerová a další.

Významným počinem nakladatelství bylo vydání třinácti svazků kompletního prozaického, básnického a dramatického díla modernistické autorky Milady Součkové (1899-1983), za což byl PROSTOR v roce 2010 vyznamenán Literou za nakladatelský čin.

Dalším důležitým projektem bylo uvedení překladů více než dvaceti děl rakouského spisovatele a dramatika Thomase Bernharda (1931-1989), jednoho z nejvýznamnějších poválečných německy píšících autorů.

Ze zahraničních autorů vydaných PROSTOREM zaznamenaly velký ohlas zejména knihy Timothyho Snydera, Henryho Kissingera, Eleny Ferrante, Jean-Christopha Rufina, Lisy Chaneyové a Guzel Jachiny.  V anketě Kniha roku Lidových novin se na předních místech v roce 2015 a 2019 umístily tituly historika Timothyho Snydera (Černá zem, Cesta k nesvobodě).

Mezi české bestselleristy patří Aleš Palán, Martina Formanová, Tomáš Macek a Vladimír Ševela. Palánova publikace Raději zešílet v divočině se stala Knihou roku Lidových novin 2018 a autorovo následující dílo Jako v nebi, jenže jinak získalo ocenění Magnesia Litera 2020.

Na uvedení zahraničních autorů spolupracuje PROSTOR se špičkovými překladateli, mj. s Martinem Pokorným, Alicí Flemrovou, Danielou Petříčkovou, Radovanem Charvátem, Jakubem Šedivým, Zlatou Kufnerovou, Petrem Dvořáčkem a s řadou dalších. 

Zaměření PROSTORU též ilustrují knižní edice a řady Současná česká próza, Současná světová próza, Dokumentární próza, České rozhovory, Obzor, Střed, Přítelkyně, Pozdní sběr, Sport, Dílo Milady Součkové, Česká paměť a Audioknihy. Jejich cílem je usnadnit čtenářům orientaci v tématech a žánrech, o něž se zajímají.