Close

Vice výsledků

Generic selectors
Přesná shoda
Vyhledat v názvu
Vyhledat v anotaci
Post Type Selectors
product
Filtrovat dle žánru
Ohlasy médií

Snyder, Timothy: Tyranie

Mladá fronta DNES | 2. 5. 2017 | rubrika: Kultura | strana: 12 | autor: Monika Zavřelová

V čem srovnává Trumpa s Hitlerem? V pojmu lid
   
Americký historik a spisovatel Timothy Snyder přichází s knihou Tyranie: 20 lekcí z 20. století. Radí v ní, jak se vypořádávat s novodobými tyraniemi, jejichž vzestup podle něj hrozí ve Státech i v Evropě. Mluví o Donaldu Trumpovi, připomíná Václava Havla.

Po obsáhlých dílech Krvavé země a Černá zem je Tyranie podstatně kratší, má jen 120 stran, přesto je velmi zásadní a hlavně aktuální. Skládá se z dvaceti kapitol pojmenovaných hesly znějícími jako klišé: věř v pravdu, nepodřizuj se předem, miluj svoji vlast, měj odvahu.
 
Jazyk propagandy
 
Pod nimi se však skrývají Snyderem léta sledované a ověřované mechanismy, s nimiž se při studiu vzestupu nacismu i komunismu setkal. Rady nezakládá pouze na svých poznatcích, využívá i myšlenek kolegů. V obzvlášť zajímavém spojení se tu objevuje teorie literárního vědce Victora Klemperera, jenž využil filologickou metodiku při zkoumání nacistické propagandy.

„Všiml si, jak Hitlerův jazyk zavrhuje každou legitimní opozici: slovem lid se vždy mínili jen někteří lidé,“ píše a do závorky dodává, že zcela shodně mluví o lidu americký prezident Donald Trump. Paralelu nachází ještě v názorech protivníků, které oba muži vnímali jako bezbřehé pomluvy a urážky.

Ač někteří Snyderovi kritici označili srovnávání třetí říše s vládou Donalda Trumpa za hysterické, autor trvá na svém. Sám však upozorňuje a doufá, že většinu z jeho doporučení nakonec nebude nutné uplatnit.
 
Revoluce na síti
 
Hned několikrát se Snyder v knize odvolává na myšlenky Václava Havla. Mimo jiné v kapitole Hledej, pátrej, analyzuj, kde čtenáři radí, aby se naučil pracovat s informacemi.

V této souvislosti zmiňuje Havlovu esej Moc bezmocných a jeho myšlenku, že je-li oporou systému život ve lži, musí být jeho hrozbou život v pravdě. „S nástupem internetové éry jsou z nás všech nakladatelé – a všichni proto neseme svůj díl zodpovědnosti za to, aby veřejnost vnímala pravdu. Pokud pátrání po tom, jak se věci mají, myslíme vážně, můžeme – každý za sebe – způsobit ve fungování internetu malou revoluci,“ vysvětluje.

Kromě Trumpa a jemu podobných vidí Snyder velké nebezpečí v používání sociálních sítí, respektive v míře, do jaké na nich jsou lidé schopni odhalit své soukromí. Připomíná totiž myšlenku filozofky Hannah Arendtové, která tvrdila, že totalitarismus nesouvisí až tak s vytvořením všemocného státu, jako spíš s vymazáním hranice mezi veřejným a soukromým životem. V době Facebooku, Instagramu či Twitteru je to opravdu k zamyšlení.
 

Přidat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *