Close

Vice výsledků

Generic selectors
Přesná shoda
Vyhledat v názvu
Vyhledat v anotaci
Post Type Selectors
product
Filtrovat dle žánru
Ohlasy médií

Ševela, Vladimír: Český krtek v CIA

karelpacner.cz | 17. 11. 2015 | autor: Karel Pacner

Nepovinná četba: Český krtek v CIA

Když mi před časem kolega Vladimír Ševela vyprávěl, že chce napsat životní příběh vyzvědače Karla Köchera, měl jsem obavu, jestli se mu to podaří. Köcher totiž o sobě vypráví tolik pohádek, že je složité se v nich vyznat a ověřit, nakolik jsou pravdivé anebo ne. A Ševela k němu chodil několik let pro informace.

Výsledek mě příjemně překvapil. Ševelova bichle o 400 stranách nazvaná ČESKÝ KRTEK V CIA je skvostem špionážní literatury faktu. Autorovi se podařilo sehnat spojení na řadu lidí z KGB, CIA, FBI, československé rozvědky a dalších, kteří Köchera znali a nebáli se o něm podat svědectví. (Už jen získání telefonních čísel a mejlových adres na tyto lidi žijící v uzavření byl výkon.)

Je to svědectví zdrcující – intelektuálně výborně vybavený Köcher je člověkem bez jakýchkoli zásad a morálky, jemuž jde jenom o osobní prospěch. Zajímavé jsou okolnosti, za jakých se dostal k československé Bezpečnosti, stejně jako způsob jeho výměny za sovětského disidenta a potom snaha vyšvihnout se v domácí komunistické společnosti.

Třebaže je Köcher duševně labilní, vybuchuje pokaždé, když se mu něco nedaří, získal si přízeň československé kontrarozvědky a nakonec rozvědky, dokonce i sovětské KGB. Svými vlastnostmi se vymyká všem představám úspěšného agenta. Přesto se mu podařilo proniknout jako smluvnímu zaměstnanci do CIA a třebaže stál na dolní příčce, získával tam řadu pozoruhodných informací. Třebaže to vehementně popírá, má na rukou krev – přispěl k zatčení jednoho sovětského diplomata v Moskvě, který pracoval pro CIA, a když ho odhalili, spáchal sebevraždu. Zprávy, které předával v USA přímo pracovníkům KGB, byly zřejmě tak významné, že mu náčelník sovětské tajné služby poslal odměnu 20 tisíc dolarů. O tom, co obsahovaly, nevíme – pražský archiv rozvědky minuly.

Köcherovy rozhovory se Ševelou ukazují, že vysloužilý špion je na svou činnost dodnes hrdý. My však můžeme být šťastni, že autor knihy dokázal odhalit jeho skutečnou tvář.

http://karelpacner.cz/?str=hom&id=557&n=nepovinna-cetba-cesky-krtek-v-cia
 

Přidat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *