Close

Vice výsledků

Generic selectors
Přesná shoda
Vyhledat v názvu
Vyhledat v anotaci
Post Type Selectors
product
Filtrovat dle žánru
Ohlasy médií

Ševela, Vladimír: Český krtek v CIA

Literární noviny – Biblio | 14. 1. 2016 | rubrika: Čtení o čtení | strana: 14 | autor: Jaroslav Císař

 

Skutečné příběhy rozděleného světa
 

[…]
Z doby studené války Karel Köcher měl naopak vzdělání excelentní – anglické gymnázium, francouzské lyceum, diplom z matfyzu, studoval FAMU a v Americe posléze získal doktorát na Kolumbijské univerzitě. Inteligentní muž se však vyznačoval hyperegem a velkými ambicemi, které ho dovedly až k podepsání smlouvy s ďáblem – s StB. Společně se svou podobně ambiciózní a navíc půvabnou ženou Hanou byli v roce 1965 jako fingovaní emigranti usazeni v USA se zdánlivě téměř nesplnitelným úkolem proniknout do amerických zpravodajských služeb. Ale podařilo se! Popisovaný osud obou špionů skončil jejich zatčením v listopadu 1984 a následně v roce 1986 na Západě medializovanou výměnou na Glienickém mostě mezi tehdejším Západním Berlínem a Německou demokratickou republikou za disidenta Anatolije Ščaranského, kterého věznili v Sovětském svazu.

Stále nenaplněné ambice něco velikého dokázat však po návratu do vlasti Köchera nenechaly v klidu. Začal pracovat v někdejším Prognostickém ústavu, ale objevil se dokonce i při formování Občanského fóra, byl však záhy vypoklonkován. Stále se však nezbavil pocitu, že má na víc a že se bez jeho schopností pohyb vývoje společnosti neobejde. Dnes žije téměř nenápadný důchodce se svou ženou ve vile v Dolních Břežanech, kterou si manželé pořídili za jidášské peníze od svých chlebodárců z bývalých československých tajných služeb. Hana Köcherová, mimochodem již od svých 19 let členka KSČ, zaplatila za svou vyzvědačskou kariéru a vysokou životní úroveň neméně vysokou cenou: musela se vzdát své touhy po mateřství. Tolik ve stručnosti příběh dvojice, který vás svou dramatičností přitáhne ke čtení od první stránky. Proběhlo to tak nebo ne? V podstatě až do konce knihy si nemůžete být jisti, co je nezpochybnitelná skutečnost a co je fikce nebo pokroucení skutečnosti podle verze Karla Köchera. Bílých míst v dané mozaice studené války zůstává i po přečtení téměř 400 stránek stále dost!

Na úchvatnosti tohoto příběhu má bezesporu velký podíl samotný hlavní hrdina knihy. Výmluvně o tom svědčí spekulace, zda vyzvědač náhodou nehrál až roli kvadroplera: pro československé tajné služby, sovětskou KGB, izraelský Mosad nebo rumunské výzvědné služby. Ostatně i příběh seznámení pozdějšího manželského páru má řadu trhlin. Byla to od počátku skutečná láska nebo spíše služební poměr? Autor Vladimír Ševela (*1965), dnes publicista v Týdeníku Echo a serveru Echo 24, na rozkrytí neviditelných stránek Köcherova špionážního působení šel správnou metodou komparace. Köcherovo líčení konfrontuje s výslechovými svodkami bývalého agenta, s výpověďmi pro naši, ruskou i americkou rozvědku, svědectvím svědků domácích i zahraničních, z nichž ale už někteří nežijí, záhadně zmizeli naverbováni druhou stranou nebo, a to zvláště ti ruští a někteří američtí, odmítli poskytnout jakékoli svědectví, řada z nich i s odkazem na utajované skutečnosti. 

Kniha je skutečně úchvatným svědectvím o neviditelné a u nás dosud nepopsané frontě studené války (včetně zpackaných okolností zatčení Köcherových ze strany CIA a podezření, že k jejich prozrazení došlo naverbováním některého z českých agentů protistranou). Rozsáhlá obrazová příloha s řadou unikátních fotografií představuje hlavní postavy i reálie příběhu. Loni uběhlo už 50 let od vysazení páru v Americe, letos v únoru uběhne už 30 let od jeho výměny.
 

Přidat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *