Close

Vice výsledků

Generic selectors
Přesná shoda
Vyhledat v názvu
Vyhledat v anotaci
Post Type Selectors
product
Filtrovat dle žánru
Ohlasy médií

Ševela, Vladimír: Český krtek v CIA

iliteratura.cz | 16. 11. 2015 | autor: Martin Liška

Nikdo není pouze romantik a málokdo je pouze vypočítavý pragmatik. Příběh Karla Köchera

Špionážní tematika patří k vděčným tématům, která si dlouhodobě udržují zájem čtenářů. Odhalení skutečných souvislostí významných událostí světové historie okořeněné napětím a romantikou, to vše pod pláštíkem všednodennosti, dávajícím tušit, že podobné příběhy se i dnes mohou odehrávat v bezprostředním okolí každého z nás, to vše přispívá k popularitě literárních i filmových příběhů o špionech, přičemž je celkem lhostejné, zda se jedná o příběhy zcela smyšlené, inspirované skutečnými událostmi, anebo přímo skutečné události popisující. Vzhledem ke komplikovanému vývoji střední Evropy pak není nouze ani o příběhy, v nichž dobrodružnou roli tajných agentů sehráli Češi. Čtenáři s hlubším zájmem o tento žánr si jistě vybaví především paměti náčelníka vojenské zpravodajské služby za 2. světové války Františka Moravce či bývalého agenta StB Josefa Frolíka a také práce Karla Pacnera.

Nyní se k čtenářům dostává další kniha poodkrývající donedávna a částečně dosud přísně střežená tajemství, tentokrát z pera novináře Vladimíra Ševely. Jak už prozrazuje samotný název knihy, jedná se o příběh československého vyzvědače, kterému se mu podařilo proniknout do struktur americké výzvědné služby CIA.

Příběh Karla Köchera je v řadě ohledů jen těžko uvěřitelný, nejen proto, že se mu podařilo infiltrovat jednu z nejznámějších špionážních agentur na světě. Köcher nebyl žádným soudruhem bezvýhradně oddaným myšlence socialismu, naopak byl za své názory po roce 1948 dokonce vyloučen z gymnázia a v průběhu života mnohokrát uvažoval o emigraci. Rovněž navázání spolupráce s StB vysvětluje snahou získat možnost opustit Československo. Stejně jako nebyl čítankovým komunistou, nebyl ani čítankovým tajným agentem – choval se značně excentricky, neustále měl potřebu být v centru dění, často vyvolával konflikty, a dokonce během pobytu v USA odhalil svou pravou identitu své milence. Jeho chlebodárci z StB jej opakovaně považovali za přeběhlíka, vždy si však dokázal získat jejich důvěru zpět. Řada otázek týkajících se jeho života nicméně zůstává dodnes nezodpovězena, především otázka klíčová: Jak byl vlastně Karel Köcher odhalen?

Vladimír Ševela se nespokojil jen s pouhým přepisem Köcherových vzpomínek, byť i samy o sobě by představovaly napínavé čtení. Köcherův příběh je doplňován archivními materiály a svědectvími jiných osob, a sice z okruhu agentových přátel ze studentských dob, známých z Ameriky, vyšetřovatelů účastnících se procesu proti Köcherovi a mnoha jiných. Tím se kniha odlišuje od velké části tvorby na dané téma, kdy jsou obvykle čtenáři předloženy jen vzpomínky daného rozvědčíka či daných rozvědčíků, které však ve světě tajných služeb, ze své podstaty skoupém na informace, nutně i v případě faktografické správnosti zůstávají silně jednostranné.

Ke cti autorovi slouží také skutečnost, že děj knihy neukončil Köcherovým zatčením, respektive jeho výměnou za sovětského disidenta Anatolije Ščaranského, a zbytek Köcherova života neshrnul v několik krátkých větách, nýbrž jej zmapoval stejně podrobně jako přecházející léta. Přestože Köcherův život po návratu do Československa logicky nebyl již tak napínavý jako jeho předchozí působení v USA, zaslouží si pozornost čtenářů i tato část knihy.

Příběh Karla Köchera není jen napínavé dobrodružství „Jamese Bonda naruby“, ale ukazuje, že navzdory čtyři desetiletí trvajícímu bipolárnímu rozdělení světa nelze činy jednotlivců hodnotit černobíle, a představuje další střípek do pestré mozaiky osudů, které formovaly události 20. století.

http://www.iliteratura.cz/Clanek/35585/sevela-vladimir-cesky-krtek-v-cia
 

Přidat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *