Close

Vice výsledků

Generic selectors
Přesná shoda
Vyhledat v názvu
Vyhledat v anotaci
Post Type Selectors
product
Filtrovat dle žánru
Ohlasy médií

Schlink, Bernhard: Předčítač

Komora.cz | 20.4.2009 | rubrika: Kultura | strana: 60 | autor: Tereza Moravcová

Americké drama Předčítač podle stejnojmenného bestselleru německého právníka a spisovatele Bernharda Schlinka reflektuje otázku německé viny za zločiny 2. světové války. Mladík Michael Berg (David Kross) vyrůstá v poválečném Německu. Jednou se mu cestou domů ze školy udělá špatně. Ne právě sympatická třicátnice Hanna (Kate Winsletová) mu pomůže, a dokonce ho odvede domů. Když se Michael uzdraví, Hannu vyhledá, aby jí poděkoval. Náhle a neočekávaně mezi nimi vznikne vášnivý milostný vztah. Mezi přestávkami v milostných radovánkách se Hanna zajímá o Michaelovo studium, má ráda, když jí čte ze svých knih. Auru vzájemné blízkosti však brzy naruší problémy a hádky. A Hanna jednoho dne zmizí. Michael se s ní setká až o několik let později. Studuje práva a se spolužáky a svým profesorem navštíví proces s válečnými zločinci, respektive s nacistickými dozorkyněmi z lágru. A na lavici obžalovaných sedí Hanna.
Předčítač je silný příběh, který se snaží válečnou minulost německého národa reflektovat skrze mladou generaci, která by už neměla mít máslo na hlavě jako generace jejích rodičů. Nestaví však na nějaké obecné vině, soustřeďuje se na jednotlivce a jeho vlastní odpovědnost. A jak se ukazuje během procesu, přes veškerou nesmazatelnou krutost naplňovačů nacistické zvůle – v tomto případě bývalá dozorkyně Hanna, není jejich odpovědnost za vraždy tisíce Židů tak zřejmá, jak by se mohlo letmým pohledem jevit. Autoři rovněž problematizují samotnou funkci soudu, který se ve snaze „aspoň někoho“ odsoudit jeví jako značně nespravedlivá instituce.
Film staví na kvalitních hereckých výkonech, zejména Kate Winsletové (byla za něj oceněna Oscarem) a Davida Krosse. Scénář, potažmo výkon Winsletové si ale jednu výtku zaslouží. S postavou Hanny snad až nemístně soucítíme a věnujeme jí příliš sympatií.
Škoda, že filmaři nekladli větší důraz na její „bestialitu“, která by více vyvažovala ony zmiňované sympatie. Román Předčítač vychází v nakladatelství Prostor již v pátém vydání. Aktuálně samozřejmě s obligátní filmovou obálkou, která je však ve své střídmosti velmi povedená.

Přidat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *