Close

Vice výsledků

Generic selectors
Přesná shoda
Vyhledat v názvu
Vyhledat v anotaci
Post Type Selectors
product
Filtrovat dle žánru
Ohlasy médií

Satter, David: Čím méně víte, tím lépe spíte

ego! | 22. 9. 2017 | rubrika: Knihy | strana: 38 | autor: Aleš Palán

Mořeplavci a ti druzí

Název knihy se může zdát chytlavým, byť poněkud nadneseným produktem marketingových stratégů. Po přečtení svědectví amerického žurnalisty, který strávil v Rusku řadu roků, nám však bude připadat jako suchý popis reality Východu. Ta je skutečně ještě děsivější, než jak nám ji předkládají stručné novinové zprávy.

Satter neodhaluje zásadně nové skutečnosti, ale předkládá nové vazby a motivace. Na základě svých zkušeností je schopný pochopit systém a pomocí západního kritického myšlení ho analyzovat. Ne, vraždy novinářů a opozičních politiků nejsou v postsovětském prostoru okrajovými excesy. Ony jsou jeho podstatou. I díky nim se Vladimir Putin vyšvihl z dvouprocentní podpory na pozici druhého a třetího největšího Rusa v dějinách. (O tuto příčku se v očích spoluobčanů dělí s Puškinem, první je Stalin.) Součástí kremelské mediální strategie je i dovedná práce s dezinformacemi a ovlivňování západního veřejného mínění.

Pokud by se čtenář snad přece jen chystal usnout, k insomnii mu postačí závěrečné Satterovy prognózy. Válka na Ukrajině jen tak neskončí. Odhadovaných 10 procent zastánců demokracie v Rusku nedokáže manipulovanou veřejnost přesvědčit o nebezpečích. Riziko použití jaderných zbraní ze strany Moskvy se zvedá. Ano, bude hůř. 

Přidat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *