Close

Vice výsledků

Generic selectors
Přesná shoda
Vyhledat v názvu
Vyhledat v anotaci
Post Type Selectors
product
Filtrovat dle žánru
Ohlasy médií

Rufin, Jean-Christophe: S leopardem v patách

ego! | 24. 2. 2017 | rubrika: Knihy novinky | strana: 32 | autor: Aleš Palán

Leopard ve špitále

Vzpomínky neurologa, který působil v Lékařích bez hranic a dalších humanitárních organizacích po celém světě. Vyprávění francouzského velvyslance v Senegalu a Gambii. A konečně rekapitulace vlastního profesního života z pera renomovaného spisovatele. To všechno je Jean-Christophe Rufin a jeho „Leopard“.

Exotická prostředí a výjimečné zážitky, které kniha čtenářům přibližuje, však blednou před něčím mnohem obvyklejším – před medicínou a hlavně tím, jak se s ní dokáže autor inspirativně potýkat. Je velmi kritický k nešvarům soudobé klinické praxe, k systému „výroby lékařů“, ale jde ještě hlouběji: zamýšlí se nad mezemi poznání, nad moderní léčbou, která ztrácí prostor pro cit. Rufin není krutý, a pokud, tak nešetří ani sám sebe. Je vtipný a umí si všímat. „Lékaři, i když to nepřiznají, mají určité nemoci v oblibě. Tím nemyslím jen to, že je snáz snášejí. Oni je přímo milují.“

I Rufina je velmi snadné milovat. Pokud by měl být zosobněním nějaké nemoci, šlo by zcela určitě o chorobu prudce nakažlivou a pacienty hýčkanou.
 

Přidat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *