Kerr, John: Nebezpečná metoda
Lidové noviny | 10.3.2012 | rubrika: Orientace | autor: Lukáš Blinka
Z pohovky do postele a zpět
Na rozdíl od stejnojmenného Cronenbergova filmu nestojí knižní podoba Nebezpečné metody na pikantním popisu milostného a citového života dnes slavných učenců. Soustředí se spíše na vykreslení fascinujících intelektuálních dějin raného 20. století.
V 70. letech čelila psychologie jedné z největších změn ve svých dějinách. Jednotné pravdy velkých vědeckých autorit ztrácely lesk a slovo „objektivní“ ustupovalo stále častěji termínům „relativní“ či „kontext“. A jaká náhoda (nebo snad čirá koincidence?): právě v té době byly na světlo vyneseny deníky a dopisy jisté Sabiny Spielreinové, jejichž obsah řekněme relativizoval dosavadní vnímání dvou psychologických „papežů“ – Sigmunda Freuda a Carla Gustava Junga.
Právě na třaskavém substrátu těchto rukopisů se americký psycholog John Kerr rozhodl o dvě dekády později – v roce 1993 – vystavět knihu Nebezpečná metoda (A Most Dangerous Method). Jejím cílem bylo oba otce hlubinné psychologie kriticky reflektovat či spíše trochu škodolibě zatřást jejich nezpochybňovaným postavením. Přitom ale právě v tomhle avizovaném bodě se Kerrovi záměr tak úplně naplnit nepodařilo: byť se o dekonstrukci snaží, kniha nakonec spěje k převyprávění a novému upevnění původní grandiozity obou autorit. Přesto stojí za přečtení.
Sabina a Sigfried
Ruská židovka Sabina Spielreinová nebyla osobou v psychoanalytických kruzích zcela neznámou, spíše pozapomenutou. Hospitalizována na klinice ve švýcarském Burghölzli poblíž Curychu se v roce 1904 stala první pacientkou, na níž Jung testoval metodu „léčby rozhovorem“ – prazvláštnost, kterou v té době propagoval jeden vídeňský neurolog, jistý Sigmund Freud.
Tehdy devatenáctiletá pacientka dělala rychlé pokroky, a mladý ambiciózní Jung se proto rozhodl pochlubit stále slavnějšímu Freudovi. Po korespondenci o případu „Sabiny S.“ se nakonec oba muži v roce 1907 konečně poprvé i setkali. Sabina Spielreinová se mezitím stala Jungovou asistentkou, později vystudovala medicínu a nakonec se sama začala věnovat i psychoanalýze. Když se Jung s Freudem dostali do pře, přiklonila se na stranu vídeňského profesora a po čase zahájila spolupráci i se švýcarským vývojovým psychologem Jeanem Piagetem. Nakonec pak založila v rodném Rusku psychoanalytické hnutí,v jehož rámci stihla do „nové vědy“ (než ji Stalin začal pronásledovat) zasvětit i pozdější titány oboru – Lva Semjonoviče Vygotského a Alexandra Romanovče Luriju.
Je to pozoruhodný výčet – Sabina Spielreinová stihla za svůj nedlouhý život (zemřela v 57 letech) osobně ovlivnit pět z deseti nejvlivnějších psychologů 20. století. Jediným jejím myšlenkovým dědictvím ovšem zůstává nepříliš akceptovaná teorie o pudu smrti, již si navíc přisvojil Sigmund Freud. I experti na dějiny psychoanalýzy tak Sabinu Spielreinovou dlouho vnímali především jako svého druhu ženskou inkarnaci Forresta Gumpa.
Jak se ale díky publikaci jejích dopisů časem ukázalo, hrála podstatně více rolí. Ještě coby Jungova pacientka a asistentka se stala také jeho milenkou. A to v době, kdy Freudovi velmi záleželo na vědeckém etablování psychoanalýzy, jež byla dlouhou dobu vnímána jako sice zajímavá, ale přeci jen pochybná a provokativní metoda. Máloco by ji tedy mohlo uškodit více, než důkaz, že skrze terapeutickou pohovku vede cesta rovnou do postele.
Mladá ruská Židovka si nějaký čas ve stěží udržitelném vztahu s charismatickým Švýcarem žila svůj sen, který se vynořil během terapie – toužila dát Jungovi božského syna. Hrdinu, o němž siegfriedovský mýtus (i jeho wagnerovské operní zpracování) vyprávějí v temném příběhu valkýry, kterou ještě nezralý Siegfried vysvobodí ze zakletí a stane se za to jejím milencem, což mu pomůže v cestě ke zralosti. Siegfried však valkýru nakonec zradí a vezme si jinou, za což jej stihne hněv a nakonec i smrt.
V reálném příběhu z počátku 20. století byl ovšem Siegfriedem spíše sám ženatý Jung, který skrze vztah a diskuse s kreativní Spielreinovou dozrál, odmítl s ní však sdílet život. Přestože si na něj zhrzená milenka stěžovala u Freuda, nesetkala se s pochopením.Vídeňský profesor se svého korunního prince zastal a velká nepříjemnost tak skončila pod pohovkou, ač zúčastněným po ní zůstaly četné šrámy.
Smrt ovšem po čase místo „Siegfrieda“ stihla vztah mezi Freudem a Jungem. Švýcar se totiž stále intenzivněji snažil o reflexi mytické a náboženské podstaty psýché, což moc nešlo dohromady s freudovským náhledem, jenž byl založen na její čistě sexuální podmíněnosti.
Prudký rozkol a konec spolupráce byl trpký pro všechny. Freud ztratil svého korunního prince a dalšího už nenašel. Od Junga se odvrátila velká část jeho následovníků, včetně samotné Sabiny Spielreinové. On sám se pak obrátil do svého vnitřního světa, v němž byl velmi pravděpodobně několik let intenzivně konfrontován s duševní chorobou.
Na rozdíl od nového Cronenbergova filmu však není podstatou Kerrovy knihy popis milostné tragédie. Ta v ní tvoří pouze tenkou červenou nit, jež se táhne (a reálně táhla) celou genezí a pozdějším vývojem psychoanalýzy. Cenná je zde především optika, jíž jsou osobnosti obou otců hlubinné psychologie zkoumány: Freud z tohoto úhlu pohledu vychází jako intrikán, názorový despota (a trochu i plagiátor); Jung pro změnu jako muž silně ovlivněný mesiášským komplexem. Možná nejsilnější stránkou Kerrova románu je ale nakonec portrétování mimořádně silných osobností, jež byly neprávem pozapomenuty a jejichž čas teprve nadchází.
Jako první v řadě lze jmenovat právě Sabinu Spielreinovou – múzu, již by bylo nešťastné vnímat jen skrze vztah s Jungem a Freudem (čemuž tak skoro sto let bylo). Opomíjet bychom neměli ani Ottu Grosse, dionýsovského radikála a experimentátora z Mnichova, který měl s Jungem nést prapor psychoanalýzy v další generaci po Freudovi – a který v jisté fázi Junga silně ovlivnil (mimo jiné je autorem pojmu introverze). Objevení sexuální podstaty traumatu jej vedlo ke kritice patriarchálního společenského zřízení, a na jeho sezeních se tak „krom psychických obran odhazovalo i oblečení“.
Gross byl sice z dějin věd o člověku vytěsněn, to však nic nemění na tom, že nepřímo ovlivnil genderovou a sexuální revoluci 20. století a lze čekat, že otevřeněji budou jeho slova znít právě v následující dekádě.
Nebezpečná metoda je tak možná ze všeho nejvíc knihou o fascinujících intelektuálních dějinách raného 20. století.
Nebezpečná metoda, John Kerr
V překladu Manese Mendozy vydalo nakladatelství Prostor, Praha 2012 (druhé vydání), 640 stran.
Přidat komentář