Haasis, Hellmut G.: Smrt v Praze
Reflex.cz | 25. 6. 2015 | Jaroslav Šajtar
Je užitečné seznámit se s pohledem nepředpojatých historiků na události pro nás dosud živé. Nové publikace historika Detlefa Brandese a jeho kolegy Hellmuta G. Haasise jsou vítaným obohacením našeho knižního trhu, a to právě v roce, kdy jsme si připomínali 70. výročí konce druhé světové války v Evropě.
Ačkoli někteří malověrní lidé, spatřující zvláštní potěšení v neustálém degradování národa, zazlívají Čechům údajnou pasivitu za německé okupace v porovnání s jinými národy, nemohou popřít, že atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, třetího muže v hierarchii třetí říše, představoval vrcholný čin evropského odboje. V žádné jiné okupované zemi, dokonce ani v těch, kde odbojová činnost z mnoha důvodů dosáhla mnohem větší intenzity než v Protektorátu Čechy a Morava, totiž nezlikvidovali tak vysoce postaveného nacistického potentáta. Kniha německého historika Hellmuta G. Haasise Smrt v Praze (vyd. Prostor) dokládá, že tento vrcholný skutek československé rezistence se těší i mezinárodnímu zájmu. Před třemi roky se mu ve speciálu věnoval i tištěný Reflex.
Autor si všímá katanových vlastností, z nichž nedbání na vlastní bezpečnost a pohrdání nebezpečím se mu staly osudným. Těžiště Haasisovy průkopnické práce však spočívá především v podrobném mapování českého nekomunistického odboje. Hlavními hrdiny jsou, jak z povahy jeho díla vyplývá, parašutisté účastnící se operace „Anthropoid“ a široká síť jejich pomocníků. Zlatý hřeb pak představuje poslední boj z Británie vyslaných parašutistů v chrámu sv. Cyrila a Metoděje.
Přidat komentář