Close

Vice výsledků

Generic selectors
Přesná shoda
Vyhledat v názvu
Vyhledat v anotaci
Post Type Selectors
product
Filtrovat dle žánru
Ohlasy médií

Crésus: Zpověď prohnilého bankéře

MF Dnes | 6. 4. 2013 | Josef Chuchma

Prohnilý bankéř
Zápisník Josefa Chuchmy, vedoucího přílohy Kavárna
(Mladá fronta Dnes,  6. dubna 2013)

Kniha Zpověď prohnilého bankéře, kterou v minulých dnech vydalo nakladatelství Prostor, je X. sice fikcí, ale řekněme fikcí nikoliv totální, a to nejen proto, že v ní vystupují existující postavy bankovního a politického světa. Její hlavní dokumentární hodnota nejspíš tkví v popisu mechanismů velkého „hravého a dravého“ bankovního sektoru v období těsně předtím, než po prázdninách roku 2008 spadla klec a četné finanční domy šly do kolen.

Samozřejmě, že jen vysoko postavení a zasvěcení protagonisté tehdejšího dění jsou s to posoudit, nakolik věrohodně francouzský autor, který se skryl pod pseudonymem Crésus, popisuje peněžní vytloukání klínu klínem, čarování s čísly, rafinované vysávání drobných střadatelů a další a další fígle, jež dlouhá léta umožňovaly určité vrstvě bankéřů vést královský život. My laici – a v této republice jsme možná až na hrstku bankovních špiček, která třeba i věděla o praktikách, jež vedly k americkému, potažmo západnímu finančnímu pádu v roce 2008, všichni laici – stojíme nad praktikami, kterak je popisuje Crésus, jaksi zkoprněle. Zpověď prohnilého bankéře nám přijde jako přesvědčivá výpověď insidera. Pravda, výpověď škodolibá: vypravěč sebevědomě ví, že to celé nemůže skončit dobře, a dokáže na krizi cynicky ještě vydělat; poněkud z toho však čpí, že autor příběh psal už s vědomím, jak to celé dopadlo (kniha ve Francii vyšla roku 2009). Jde tedy o reakci do značné míry pamfletickou. Nicméně poučnou: kupříkladu v náhledu na postoje některých švýcarských bankovních domů ve věci bankovních tajemství, na vztahy mezi bankéři a státními orgány, na způsoby získávání informací atd.

Pro představu jedna partie, která může rezonovat i s tuzemskými poměry: „Všechny naše divize přicházely o peníze, právě až na to malobankovnictví, jak tomu v naší hantýrce říkáme. V této oblasti jsme měli pár nápadů, jak ještě zlepšit běžný stav. Když jsme rozšířili nabídku zákazníkům, podařilo se nám podstatně snížit bankovní výdaje: převody, bankovní šeky, výběry, otevírání účtů, zasílání kreditních karet, nahlížení do účtů na internetu, to všechno opravňovalo zdánlivě zanedbatelné poplatky. Dohromady to však nakonec představovalo více než polovinu našeho ročního zisku!“

Přidat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *