Chaneyová, Lisa: Coco Chanel
Deník | 4.2.2015
„Žijete jenom jednou, tak by to měla být zábava, ne?“ prohlašovala Coco Chanel, která způsobila revoluci v dámském odívání a nebála se žít podle vlastních pravidel. O komplikované ženě v komplikované době vypráví strhujícím způsobem britská spisovatelka Lisa Chaneyová.
Gabrielle Chanel (1883 – 1971) vždy tvrdila, že přezdívku »Coco« získala od svého otce. Popravdě k ní přišla v nočním kabaretu, kde si na prahu dospělosti přivydělávala coby tanečnice i zpěvačka. A zajímají vás i její milenci? Tak šup do blízkého knihkupectví.
„Mezi její nejúspěšnější kusy prý patřil popěvek z populární varietní revue Ko Ko Ri Ko, krom toho zpívala šanson Qui qu’a vu Coco dans l’Trocadéro? (Kdo viděl Coco v Trocadéru?). Gabrielle byla odhodlaná a cílevědomá, měla břitký smysl pro humor. Především to ale byla výrazná osobnost, na čemž v kabaretech záleželo ze všeho nejvíc. Publikum umělo její výstupy hlučně ocenit. Když si chtěli její obdivovatelé vynutit přídavek, křičeli slovo z jejích oblíbených písní: „Coco! Coco! Coco!“ – takže jí v La Rotonde brzo neřekli jinak než La petite Coco,“ píše Lisa Chaneyová v biografii „Coco Chanel – Pohled zblízka“ (vydává nakladatelství Eroika).
Gabriellin otec nebyl tak laskavý, jak si ho Coco chtěla pamatovat. Matku svých pěti dětí si nikdy nevzal, a když v roce 1895 jeho družka zemřela na tuberkulózu, putovali sourozenci do sirotčince. Snad dětství a dospívání strávené mezi jeptiškami v dívce zakořenilo oblibu v černé barvě a strohých oděvech, které se později staly její poznávací značkou. V klášterním sirotčinci se Coco naučila šít, aniž by tušila, jak tato dovednost fatálně ovlivní její život. Díky neúnavné práci, štěstí a podpoře svých milenců Coco dosáhla jedinečného úspěchu a stala se nejvlivnější módní návrhářkou 20. století. Proslulé byly její četné milostné vztahy, jejichž dramatické a tragické podrobnosti často dřívějším životopiscům unikaly: vtipná i uhrančivá Coco byla múzou, patronkou či milenkou Picassa, Dalího, Stravinského a dalších pozoruhodných mužů včetně ruského velkoknížete Dmitrije Pavloviče či vévody z Westminsteru, nejbohatšího člověka v Anglii té doby.
Spisovatelka Lisa Chaneyová v knize čerpá i z nově objevené milostné korespondence. Poprvé rovněž odkrývá zasutá témata jako Coco a drogová závislost, její lesbické vztahy či poměr s německým důstojníkem za 2. světové války. Coco Chanel však pronikavě zasáhla i do vývoje moderního umění a nový životopis této moderní ženy par excellence líčí její osobnost do detailů. Odhaluje tak vnitřní motivaci, tvůrčí energii i skrývaná utrpení této emocionální, rozporuplné a často nepochopené ženy.
Díky dobovým souvislostem se čtenář seznamuje s osobností, která se výrazně podílela na emancipaci žen a na změnách v jejich společenském postavení a možnostech uplatnění.
Přidat komentář