Close

Vice výsledků

Generic selectors
Přesná shoda
Vyhledat v názvu
Vyhledat v anotaci
Post Type Selectors
product
Filtrovat dle žánru
Ohlasy médií

Bondy, Miloš: Co odvál dým

ego! | 16. 6. 2017 | rubrika: Knihy | strana: 38 | autor: Aleš Palán

PŘEŽÍT OSVĚTIM

 
Bylo mu osmnáct, když ho s rodinou deportovali do Terezína. O rok později je převezli na místo, jež se mělo brzy stát symbolem holokaustu: Osvětim-Březinka. Rodiče mu zde zahynuli, on sám přežil nejen Osvětim, ale i tři další koncentráky. Přečkal také pochod smrti.

Po válce se Miloš Bondy stal lékařem, udělal solidní kariéru, ale hned v roce 1968 emigroval. Ani ve Švýcarsku se neztratil, prosadil se ve farmaceutickém průmyslu. I tahle část jeho života by stála za zaznamenání; ve vzpomínkách Co odvál dým se ale vrací jen do těch nejhorších let.

Jako by měl na fotoaparátu širokoúhlý objektiv. Bondymu nestačí sledovat běh vlastního života, zaměřuje se na celou svoji rozvětvenou rodinu i na politické okolnosti. Čtivosti by sice prospělo pár škrtů, takto ale máme před sebou skutečné svědectví z první ruky. Bondy popisuje táborovou hierarchii, chování vězňů z různých zemí, otrockou práci, pokusy na lidech…

Vydavatele svých vzpomínek hledal autor dlouhou dobu. Několikrát neuspěl. Jedno z posledních autentických svědectví o hrůzách koncentráků se tak ke čtenáři dostává v době, kdy to už vypadalo, že žádný nový hlas nezazní. O to pozorněji je třeba naslouchat.
 

Přidat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *