Kniha cambridgeského historika Brendana Simmse je široce založenou a erudovanou studií zabývající se vývojem mocenského zápasu o Evropu v celém novověku od pádu Cařihradu do současnosti.
Hlavní tezí knihy je, že v dějinách některé věci navzdory změnám zůstávají stejné. K tomu patří zásadní záležitosti bezpečnosti na našem kontinentu: sen o univerzální říši a ústřední postavení i role Svaté říše římské národa německého a poté Německa.
Svou práci autor nepovažuje za autoritativní příručku, nýbrž za vodítko ke zkoumání toho, jakým způsobem se podstatné problémy evropského mocenského zápasu řešily v minulosti. Proto také, když pojednává v závěrečné části práce o dnešku, nekončí žádnými věštbami, ale místo toho raději klade otázky. Přesto přichází s postřehem, že dnešní Německo stojí před dilematem, zda se má celou svou hospodářskou vahou postavit za pokračující sjednocování Evropy, anebo usilovat o vlastní ekonomickou hegemonii. Simms zároveň tvrdí, že dnešní Evropa se může skutečně sjednotit (podobně jak to alespoň částečně a přechodně činila tváří v tvář osmanskému nebezpečí) pouze pod vlivem velkého vnějšího či vnitřního ohrožení. Táže se, zda se to stane ve formě konfrontace s putinovským Ruskem, k níž dojde například kvůli pobaltským státům, Bělorusku či Ukrajině, nebo v podobě rozhodného měření sil s novodobým islamistickým chalífátem vzniklým na Středním východě, případně při střetnutí s Čínou pronikající do oblastí, jež jsou pro ni životně důležité.
Kniha je určena jak znalcům a odborníkům v oblasti historiografie, tak všem zájemcům o historii a geopolitiku z řad širší veřejnosti.
O knize mj. napsali:
„Simmsův důraz na ústřední úlohu Německa vyvažuje západně orientované teorie tím, že věnuje patřičnou pozornost i východoevropské oblasti. Tato kniha pokrývá celý novověk a je nejen vynikajícím úvodem do evropské historie, ale také významným interpretačním počinem.“
Norman Davies
„Světové dějiny jsou německé dějiny a v dějinách Německa se odrážejí dějiny světa. To je silná teze nadaného historika Evropy, jehož obrovská erudice oživuje hrdou geopolitickou tradici a jehož morální cit nám připomíná, že rozhodnutí, která dnes činí Berlín (a Londýn) o budoucnosti Evropy, mohou být zásadní pro budoucnost světa.“
Timothy Snyder
„Jde o příběh Richelieua, Metternicha a Kissingera, nikoli Luthera, Newtona a Beethovena. To může znít nezáživně, ale Simmsova kniha taková rozhodně není. Vtahuje čtenáře do velkolepého děje plného nestálých spojenectví, vojenských střetů a mocenské ctižádosti.“
Jeffrey Collins
„Zápas o evropskou nadvládu je dílo vyjadřující výjimečnou vzdělanost nejjemnějšími tahy. Jde o základní a zároveň poutavou četbu pro každého, kdo se snaží porozumět minulosti i současnosti nejproduktivnějšího a nejnebezpečnějšího světového kontinentu.“
William Shawcross
Brendan Peter Simms (nar. 1967), britský historik a profesor Cambridgeské univerzity v oboru mezinárodních vztahů, se v pedagogické, vědecké a publikační činnosti zaměřuje na evropskou zahraniční politiku 18. až 20. století. Jeho záběr je široký, každý z jeho zatím čtyř vydaných titulů zprostředkovává vhled do dějin jiné evropské velmoci. Ještě hlouběji do historie se autor ponořil v ambiciózním díle Zápas o evropskou nadvládu. Od pádu Cařihradu po současnost. K současnému dění se rovněž vyjádřil kontroverzní knihou Unfinest Hour. Britain and the Destruction of Bosnia (Nejtěžší hodina. Británie a zničení Bosny, 2001), kde kriticky komentuje britský postup ve válce v Jugoslávii. Zastává hodnoty a postoje liberální demokracie, působí mj. jako prezident britského think-tanku Henry Jackson Society.