Close

Vice výsledků

Generic selectors
Přesná shoda
Vyhledat v názvu
Vyhledat v anotaci
Post Type Selectors
product
Filtrovat dle žánru
Ohlasy médií

Touha

Max Brod

297 

Výbor z básnické tvorby Maxe Broda (1884–1968) vzdává hold umělci, jehož lyrika, čítající na pět set básní, je v Čechách téměř neznámá. O pražském židovském německy píšícím spisovateli se u nás mluví především jako o příteli Franze Kafky a uchovateli jeho díla; Brodova vlastní rozsáhlá tvorba však bývá neprávem opomíjena.

Není skladem

Katalogové číslo: 9788072604968 Kategorie: Překladatel: Zlata Kufnerová
Originální název: Das Buch der Liebe
Počet stran: 216
Typ vazby: vázaná
Rok vydání: 2022
ISBN: 978-80-7260-496-8
Autor:Max Brod

Výbor z básnické tvorby Maxe Broda (1884–1968) vzdává hold umělci, jehož lyrika, čítající na pět set básní, je v Čechách téměř neznámá. O pražském židovském německy píšícím spisovateli se u nás mluví především jako o příteli Franze Kafky a uchovateli jeho díla; Brodova vlastní rozsáhlá tvorba však bývá neprávem opomíjena. Z jeho pěti básnických sbírek vyšla v roce 1907 jako první Der Weg des Verliebten (Cesta zamilovaného) a jako poslední, v roce 1966, Gesang einer Giftschlange (Zpěv jedovatého hada). Výbor Touha představuje českým čtenářům Brodovy pestré a mnohovrstevnaté básně v překladu přední české lingvistky Zlaty Kufnerové včetně německého originálu a umožňuje vytvořit si celkovou představu o autorově básnickém díle. Mnohé lyrické texty mají silné autobiografické rysy, reflektují osobní zážitky v jednotlivých obdobích autorova života, vycházejí ze vzpomínek na dětství, mládí, lásky, na rodinu a prostředí, v němž se Brod pohyboval. Pochopitelně nechybí básně s tématem židovství a holokaustu, šoa. Mimořádně přesvědčivě vyznívají silně emocionální verše věnované bratru Ottovi, rovněž spisovateli, který se spolu s rodinou stal obětí nacistického vraždění.

Max Brod, povoláním právník, pocházel z pražské židovské rodiny a patřil k nejvýznamnějším osobnostem okruhu pražské německy psané literatury počátku minulého století. V roce 1939 pak před nacisty emigroval do tehdejší Palestiny, kde se podílel na budování samostatného židovského státu. V Tel Avivu pracoval až do své smrti jako dramaturg izraelského státního divadla Habimah, je autorem několika románů a působil také jako překladatel a divadelní kritik.

Další informace

Autor

ISBN

Rok vydání

Překladatel

Pořadí vydání

Typ vazby

Počet stran

Originální název

Autor

Max Brod

Max Brod (1884–1968), povoláním právník, pocházející z pražské židovské rodiny, patřil k nejvýznamnějším osobnostem okruhu pražské německy psané literatury počátku minulého století, ke skupině, která významně zasáhla do světové kultury své doby. Brod se kromě své profese intenzivně věnoval literatuře a literárnímu překladu. Od poloviny dvacátých do konce třicátých let byl divadelním a hudebním kritikem deníku Prager Tagblatt. V roce 1939 pak před nacisty emigroval do tehdejší Palestiny, kde se podílel na budování samostatného židovského Státu Izrael. V Tel Avivu pracoval až do své smrti jako dramaturg izraelského státního divadla Habimah a působil také jako divadelní kritik. Brodova literární činnost byla velice mnohostranná, napsal řadu prozaických děl, románů, novel, divadelních her, ale také esejů a filozofických pojednání. Již během studií se Max Brod seznámil s Franzem Kafkou a toto těsné přátelství oba spojovalo až do Kafkovy smrti. Brod trvale pečoval o jeho literární pozůstalost a významně se zasloužil o Kafkovu celosvětovou proslulost. Má rovněž zásluhy o šíření české kultury v zahraničí – zejména díla Leoše Janáčka a Jaroslava Haška. Mnohostranný vzdělanec a umělec byl navíc hudebním skladatelem, autorem desítek hudebních děl, především písní a písňových cyklů na texty Heinricha Heina, J. W. Goetha a Franze Kafky, a také řady klavírních skladeb.