Close

Vice výsledků

Generic selectors
Přesná shoda
Vyhledat v názvu
Vyhledat v anotaci
Post Type Selectors
product
Filtrovat dle žánru
Ohlasy médií

Tenkrát v Hollywoodu

Quentin Tarantino

397 

Tenkrát v Hollywoodu je dlouho očekávaná románová prvotina Quentina Tarantina, alchymisty, jenž dokázal proměnit filmový brak ve zlato. Proslulý americký režisér v ní vychází ze svého stejnojmenného oscarového filmu a s ohromujícím elánem rozvíjí jeho témata.

Není skladem

Katalogové číslo: 9788072605033 Kategorie: Překladatel: Rani Tolimat
Originální název: Once Upon a Time in Hollywood
Počet stran: 368
Typ vazby: brožovaná
Rok vydání: 2021
ISBN: 978-80-7260-503-3

Tenkrát v Hollywoodu je dlouho očekávaná románová prvotina Quentina Tarantina, alchymisty, jenž dokázal proměnit filmový brak ve zlato. Proslulý americký režisér v ní vychází ze svého stejnojmenného oscarového filmu a s ohromujícím elánem rozvíjí jeho témata.

Stejně jako na plátně sledujeme také zde herce Ricka Daltona, který s rostoucím zoufalstvím vnímá úpadek své kariéry, a jeho dubléra, šoféra a přítele Cliffa Bootha. Oba se musejí vyrovnat s vlastním stárnutím a proměnou filmové kultury, v níž už jen obtížně hledají své místo. Rickovi toto vědomí hořkne o to víc, že jeho nejbližšími sousedy na Cielo Drive jsou Roman Polanski a Sharon Tateová, hollywoodský hvězdný pár na vrcholu slávy. A okolo krouží Charles Manson se svou Rodinou oblouzených hippies, kteří chtějí nastartovat společenskou revoluci prostřednictvím masakru.

O osudech těchto lidí a o filmovém a televizním Hollywoodu zlaté éry konce šedesátých let se však dozvídáme daleko více, než bylo možné zachytit ve filmu. Autor využil šanci vylíčit předchozí životy svých protagonistů do větších podrobností včetně několika šokujících odhalení, fikce se proplétá s realitou a dobrodružství Ricka a Cliffa se prolínají s temnějšími historkami ze skutečných dějin Hollywoodu. V několika pasážích Tarantino mění úhel pohledu a poskytuje též mnohem významnější prostor postavám, které ve filmu zůstávaly trochu stranou, především Sharon Tateové a mladičké Trudi Frazerové.

Román Tenkrát v Hollywoodu jasně dokazuje, že jako je Tarantino vynikající režisér, je stejně tak i skvělý spisovatel. Na stránky knihy se mu podařilo přenést tarantinovský černý humor, smysl pro groteskní situace, překvapivé zvraty a sklon provokovat. Z příběhu čiší jeho nostalgický vztah ke starému Hollywoodu, láska k filmařině a nakažlivá radost z vyprávění.

Quentin Tarantino (1963) je jedním z nejproslulejších filmařů své generace především díky mimořádné představivosti a schopnosti vyprávět mnohovrstevnaté příběhy. Jako režisér debutoval v roce 1992 filmem Gauneři a poté se jako spoluautor scénáře ujal režie snímku Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994), v němž si také zahrál a který v jeho filmografii patří dodnes k nejoblíbenějším. Akční černá komedie mu přinesla prvního Oscara za nejlepší scénář. Následovaly vysoce ceněné filmy Jackie Brown (1997), Kill Bill (2003), Kill Bill 2 (2004) a Grindhouse: Auto zabiják (2007). Posléze Tarantino uvedl výpravné akční drama z druhé světové války Hanebný pancharti (2009), nominované na Zlatou palmu, jižanské drama Nespoutaný Django (2012), za něž získal svého druhého Oscara za nejlepší scénář, a western Osm hrozných (2015). Tarantinův poslední film Tenkrát v Hollywoodu (2019) byl nominován na pět Zlatých glóbů, deset cen BAFTA a získal deset nominací na Oscara, z nichž dvě proměnil.

Jeho stejnojmenný románový debut, v němž kultovní režisér rozvíjí příběhy filmových ­postav, se hned po vydání objevil na žebříčcích bestsellerů. Čtenářům, kteří film neznají, nabízí plnohodnotný literární zážitek z Hollywoodu divokých šedesátých let, a filmovým fanouškům zase spoustu doplňujících informací, nečekaných odhalení a odchylek od scénáře.

„Tarantino se jako obvykle projevuje coby přeborník v provokaci… Jeho kniha nicméně dokládá, že ve skutečnosti je velmi dobrým spisovatelem, a tak by nikoho nemělo překvapit, že své geniální scenáristické schopnosti přenesl i do gejzíru vybroušených dialogů a impozantního vyprávění… Román jsem přečetl na jeden zátah – jako bych se díval na film.“

Peter Bradshaw, The Guardian

 

Další informace

Autor

ISBN

Rok vydání

Překladatel

Pořadí vydání

Typ vazby

Počet stran

Originální název

Autor

Quentin Tarantino

QUENTIN TARANTINO je jedním z nejproslulejších filmařů své generace především díky mimořádné představivosti a schopnosti vyprávět mnohovrstevnaté příběhy. Jako režisér debutoval v roce 1992 filmem Gangsteři a poté se jako spoluautor scénáře ujal režie snímku Pulp Fiction: Historky z podsvětí, v němž si také zahrál a který v jeho filmografii patří dodnes k nejoblíbenějším. Akční černá komedie mu přinesla prvního Oscara za nejlepší scénář. Následovaly vysoce ceněné filmy Jackie Brown, Kill Bill 1, Kill Bill 2 a Auto zabiják. Poté Tarantino uvedl výpravné akční drama z druhé světové války Hanebný pancharti, nominované na Zlatou palmu, jižanské drama Nespoutaný Django, za něž získal svého druhého Oscara za nejlepší scénář, a western Osm hrozných. Tarantinův poslední film Tenkrát v Hollywoodu byl nominován na pět Zlatých glóbů, deset cen BAFTA a získal deset nominací na Oscara, z nichž dvě proměnil. Ve stejnojmenném románovém debutu rozvíjí kultovní režisér příběhy filmových postav a dokazuje, že je skvělým spisovatelem.