Close

Vice výsledků

Generic selectors
Přesná shoda
Vyhledat v názvu
Vyhledat v anotaci
Post Type Selectors
product
Filtrovat dle žánru
Ohlasy médií

Smrt v Praze

Atentát na Reinharda Heydricha

Hellmut G. Haasis

277 

Zpracování atentátu na Heydricha z pera německého historika a spisovatele Hellmuta G. Haasise přináší jednak nový pohled na český odboj, jednak celou řadu málo známých podrobností atentátu.

 

Haasis nejprve vytváří psychologický portrét Reinharda Heydricha, třetího muže v mocenské hierarchii nacistického Německa a strůjce tzv. konečného řešení židovské otázky. Centrem autorovy pozornosti je však český protinacistický odboj – především v okupovaném Protektorátu. Mapuje český nekomunistický odboj od počátku okupace až do Heydrichova příjezdu do Prahy v září 1941 a konstatuje, že „nebýt českého odboje, který vzbuzoval respekt, nemusel by Heydrich do Prahy nikdy přijít“.

 

Vyšlo též jako e-kniha.

 

Není skladem

Katalogové číslo: 9788072603152 Kategorie: , Překladatel: Zlata Kufnerová
Originální název: Tod in Prag. Das Attentat auf Reinhard Heydrich
Počet stran: 232
Typ vazby: brožovaná
Rok vydání: 2015
ISBN: 978-80-7260-315-2

Zpracování atentátu na Heydricha z pera německého historika a spisovatele Hellmuta G. Haasise přináší jednak nový pohled na český odboj, jednak celou řadu málo známých podrobností atentátu.
Haasis nejprve vytváří psychologický portrét Reinharda Heydricha, třetího muže v mocenské hierarchii nacistického Německa a strůjce tzv. konečného řešení židovské otázky. Centrem autorovy pozornosti je však český protinacistický odboj – především v okupovaném Protektorátu. Mapuje český nekomunistický odboj od počátku okupace až do Heydrichova příjezdu do Prahy v září 1941 a konstatuje, že „nebýt českého odboje, který vzbuzoval respekt, nemusel by Heydrich do Prahy nikdy přijít“. Hlavními hrdiny jeho knihy jsou parašutisté z operace Anthropoid, jejich spolubojovníci z dalších výsadků, a především síť jejich ubytovatelů a pomocníků většinou z řad sokolského odboje. Sleduje osudy těchto později často pozapomenutých rodin i v době masivního teroru po atentátu – většina z nich za heydrichiády za pomoc parašutistům zaplatila životem.
Haasisova kniha vrcholí líčením posledního boje parašutistů v chrámu sv. Cyrila a Metoděje s mnoha živými detaily a popisem obrazu atentátu v historii – od zamlžování jeho významu a mlčení za komunistické éry až po jeho důstojnou, i když pozdní připomínku v podobě památníku vybudovaného v místě smrti parašutistů v devadesátých letech.
Díky autorově osobnímu zaujetí a napínavému podání událostí tak v knize barvitě ožívá tato akce protinacistického odboje evropského významu.

 

Hellmut G. Haasis (*1942), německý spisovatel a historik, je autorem rozhlasových a divadelních her, prózy a literatury faktu. Zaměřuje se především na pozapomenuté epizody boje proti nacismu ve střední Evropě a na judaika. K jeho nejznámějším pracím patří Den Hitler jag ich in die Luft. Der Atentäter Georg Elser (Vyhodím Hitlera do vzduchu. Atentátník Georg Elser), biografie osamělého atentátníka, který připravil nálož v Měšťanském pivovaru v Mnichově v roce 1939, jež Hitlera nezabila jen náhodou, dále Edelweisspiraten (Piráti protěže), vyprávění o neorganizované opozici mladých lidí proti Hitlerovi, a Braune Universität (Hnědá univerzita), první publikace o kontinuitě působení nacistických profesorů.
V roce 2002 v knize Smrt v Praze (Tod in Prag) zpracoval historii atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha 27. května 1942.

Další informace

Autor

ISBN

Rok vydání

Překladatel

Ilustrátor

Pořadí vydání

Typ vazby

Počet stran

Originální název

Autor

Hellmut G. Haasis

Německý spisovatel a historik Hellmut G. Haasis (1942) je autorem rozhlasových a divadelních her, prózy a literatury faktu. Zaměřuje se především na pozapomenuté epizody boje proti nacismu ve střední Evropě a na judaika. K jeho nejznámějším pracím patří Den Hitler jag ich in die Luft. Der Atentäter Georg Elser (Vyhodím Hitlera do vzduchu. Atentátník Georg Elser), biografie osamělého atentátníka, který připravil nálož v Měšťanském pivovaru v Mnichově v roce 1939, jež Hitlera nezabila jen náhodou, dále Edelweisspiraten (Piráti protěže), vyprávění o neorganizované opozici mladých lidí proti Hitlerovi, a Braune Universität (Hnědá univerzita), první publikace o kontinuitě působení nacistických profesorů. V roce 2002 v knize Smrt v Praze (Tod in Prag) zpracoval historii atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha 27. května 1942.

Ukázka z knihy

Stáhnout
Haasis, Hellmut G.: Smrt v Praze

Je užitečné seznámit se s pohledem nepředpojatých historiků na události pro nás dosud živé. Nové publikace historika Detlefa Brandese a jeho kolegy Hellmuta G. Haasise jsou vítaným obohacením našeho knižního trhu, a to právě v roce, kdy jsme si připomínali 70. výročí konce druhé světové války v Evropě. 

Přečíst celý text

Haasis, Hellmut G.: Smrt v Praze

Kniha německého historika má jednu nevýhodu: v češtině vychází až třináct let po originálu a mezitím tak u nás bylo publikováno nepočítaně rozborů nejstatečnějšího počinu našeho druhého odboje, čili atentátu na Reinharda Heydricha. Za všechny jmenujme bádání Jaroslava Čvančary korunované opusem Heydrich nebo z druhé, beletristické strany ceněný román Laurenta Bineta HHhH. Dokonce máme k dispozici i Pannwitzovu zprávu, dokument sepsaný šéfem pražského gestapa, který měl na starosti vyšetřování atentátu, o nějž se Smrt v Praze opírá. Nicméně za zbytnou tuhle knihu považovat nelze.

Přečíst celý text