Titul a podtitul knihy zcela přesně charakterizuje ústřední téma této monografické práce. Nejde o práci odbornou, filozofickou či kosmologickou, nýbrž psanou z živé osobní potřeby a určenou všem, kdo si někdy položili otázky typu „Proč je svět?“, „Proč jsem já?“, „Existuje Bůh?“.
Autor soustředěně a takřka umanutě zkoumá záhadu existence, kterou formuluje do základní otázky: „Proč je něco spíše než nic?“ Nejprve provede základní obhlédnutí obzoru, tj. načrtává, jak k záhadě existence přistupovala v dějinách filozofie a teologie. Situace na tomto poli se výrazněji proměnila a vyostřila poté, co byla všeobecně akceptována teorie velkého třesku. Posléze se pouští do podrobnějšího pátrání a zkoumá různé aspekty, stanoviska a možná řešení, včetně podotázek typu, co je nicota, v čem spočívá popírání Boha a v čem tzv. ontologický důkaz Boží existence, co je nekonečnost, věčnost, co je osobní existence a nakonec i smrt.
Ačkoliv Holtova kniha čtenáře uvádí do tajů kosmologie, matematiky, filozofie a teologie, je skutečně napsána jako napínavá detektivka. Autor provádí pátrání nejen obrazně, zkoumáním daných otázek, ale také doslovně – vyhledává a zpovídá ty, kteří mají k tématu co říci. A tak nedílnou součástí knihy jsou autorovy návštěvy předních myslitelů a zajímavých osobností současnosti, a zejména jiskřivé rozhovory s nimi – například s filozofem vědy Adolfem Grünbaumem, biologem Richardem Dawkinsem, fyzikem Stevenem Weinbergem, filozofem náboženství Richardem Swinburnem či spisovatelem Johnem Updikem. K mimořádným pozitivům práce patří také Holtův smysl pro humor, osobní ladění celého textu a jeho velké literární nadání.
Jim Holt je americký filozof a spisovatel, dlouholetý přispěvatel periodik The New Yorker, London Review of Books, The New York Times a dalších. Jeho první knihou je Stop Me If You’ve Heard This. A History and Philosophy of Jokes (Zaražte mě, jestli už to znáte. Historie a filozofie anekdot, 2008). Žije v New Yorku.
… vyhledal jsem jednoho významného profesora filozofické teologie a zeptal se ho, jestli se dá existence světa vysvětlit postulátem božského jsoucna, jehož esence v sobě zahrnuje i svou existenci. „Zbláznil jste se?“ opáčil. „Bůh je tak dokonalý, že nemusí existovat!“
A jindy jsem zase v newyorské Greenwich Village náhodou potkal na ulici odborníka na zenový buddhismus, se kterým jsem se seznámil na jednom večírku. Měl pověst specialisty na otázky kosmu. Po krátkém konverzačním úvodu jsem se ho zeptal – a zpětně uznávám, že možná trochu zhurta: „Proč je něco spíše než nic?“ Místo odpovědi se mi pokusil dát ránu pěstí. Nejspíš si myslel, že to je zenový kóan.
(z první kapitoly Zjevuje se tajemství)
Tato kniha je nesmírně dobře napsaná. Snad každý, komu se podaří se do ní začíst, brzy pochopí, proč se stala bestsellerem. Autor nás provádí mnohými krajinami myšlení, mnohými obory od astrofyziky, teoretické matematiky přes filozofii vědy po metafyziku, mystiku a teologii. (…) Jim Holt se nezastavuje, jeho filozofická detektivka s otevřeným koncem zůstává výzvou pro čtenářovo další tázání.
(z úvodního slova Tomáše Halíka)
Otázkou „Proč je něco spíše než nic?“ jsem se vždy trápil jen tu a tam. Kdykoli se tak stalo, vždy jsem ucítil, jak se přede mnou otevírá nekonečná propast, a rychle jsem odvrátil pohled. Newyorský esejista a filozof Jim Holt však otázku oprášil na všechny možné způsoby, pořídil rozhovory s významnými mysliteli a s úspěchem předvedl, že ať už tato otázka má, či nemá odpověď, můžeme si ji bez obav klást a zamýšlet se nad ní.
(Peter Forbes, The Independent)
Holtova elegantní a poučná knížka provází čtenáře po fascinující cestě za problémem existence, jak je osvětlován fyzikou, filozofií a náboženstvím. Astrofyzik sir Bernard Lovell jednou prohlásil, že snaha o vysvětlení, proč je něco spíše než nic, „rozpoltí lidskou mysl vedví“. Holtova knížka dokazuje, že se mýlil.
(P. D. Smith, The Guardian)