Diář na rok 2022 PŘÁTELSTVÍ přináší na každý týden podnětné myšlenky jedné z nejčtenějších spisovatelek současnosti ELENY FERRANTE. S motivem přátelství se setkáváme v celém jejím díle, zejména ve slavné tetralogii Geniální přítelkyně (PROSTOR 2016–2018), jež si získala miliony čtenářů na celém světě. Dosud žádná jiná autorka nedokázala zachytit vztah mezi přítelkyněmi se všemi jeho odstíny jako právě Ferrante, která pravdivě obnažuje základní lidská pouta. Diář nabízí inspirativní pohled i na další rozličná témata včetně lásky, krásy, moudrosti či odvahy, a vtáhne vás hlouběji do vlastních myšlenek.
Elena Ferrante, publikující od svého prvního románu Tíživá láska (česky PROSTOR 2018) pod tímto pseudonymem, se proslavila po celém světě především tetralogií Geniální přítelkyně (česky PROSTOR 2016–2018). Ohromující úspěch ságy (12 milionů prodaných výtisků po celém světě, překlady v padesáti zemích) dal podnět k pátrání nejednoho investigativního novináře po autorčině identitě, která však dosud nebyla odhalena. Ať už je Elena Ferrante kdokoli, v současnosti je kritikou řazena mezi nejvýznamnější žijící italské autory a týdeník Time ji v roce 2016 zařadil mezi 100 nejvlivnějších lidí světa. Síla jejího vypravěčského umění spočívá v autenticitě, s níž nahlíží ženské osudy, a v mnohovrstevnatosti hrdinek. Téma žen, které se snaží zorientovat ve vlastní minulosti a najít sebe samé skrze pochopení a narovnání vztahů se svými blízkými, se objevuje ve většině autorčiných próz. Kromě již jmenovaných také v románech Dny opuštění (PROSTOR 2019) a Temná dcera (PROSTOR 2019). Dílo Temná dcera je tematikou propojené s krátkým napínavým příběhem pro děti Pláž v noci (PROSTOR 2019), v němž Ferrante rozvinula motiv ztracené panenky. V minulém roce se čeští čtenáři mohli seznámit s ilustrovaným souborem esejů Příležitostné nápady (PROSTOR 2020), které autorka psala po dobu jednoho roku na žádost deníku The Guardian, a s románem Prolhaný život dospělých (PROSTOR 2020) o bolestném dospívání a hledání kořenů a vlastní identity v Neapoli 90. let minulého století. V produkci Netflixu a společnosti Fandango vzniká jeho seriálová adaptace.
Malířka a ilustrátorka JIŘINA LOCKEROVÁ ilustrovala více než 50 knižních titulů. Věnuje se mimo jiné malbě meditačních obrazů s terapeutickým účinkem, k nimž ji přivedl hluboký
zájem o alternativní způsoby léčby a širší vnímání života. K dílu Eleny Ferrante má osobní vztah: „Její knihy, plné vášně a života, mě uchvátily chápáním ženské duše.“
www.lockerova.eu