Close

Vice výsledků

Generic selectors
Přesná shoda
Vyhledat v názvu
Vyhledat v anotaci
Post Type Selectors
product
Filtrovat dle žánru
Ohlasy médií

Povinnost

Ludwig Winder

Román pražského německého spisovatele, napsaný v londýnském exilu v roce 1944, se odehrává v protektorátní Praze v době heydrichiády. Jeho hlavní hrdina, obyčejný český úředník, dospívá od odpovědnosti vůči úřadu k odpovědnosti vůči národu a státu.

 

Není skladem

Katalogové číslo: 9788072601813 Kategorie: Překladatel: Lucy Topoľská
Originální název: Die Pflicht
Počet stran: 188
Typ vazby: vázaná
Rok vydání: 2007
ISBN: 978-80-7260-181-3

Pražský německy píšící spisovatel Ludwig Winder je u nás známý zejména románem Následník trůnu (1938 a 1979); česky vyšel též Upír (1929) a Štefi (1934). V roce 1939 Winder uprchl před nacisty a roku 1944 v britském exilu vychází v novinách na pokračování poprvé jeho román Povinnost (Die Pflicht), jehož děj se odehrává v Praze v době okupace.

Příběh počíná dnem, kdy do Prahy vjíždějí 15. března 1939 německé tanky. Poctivý český úředník Rada si toho však pro samé sestavování tarifů téměř nevšimne. Teprve později, když nacisté odvlečou jeho syna do koncentračního tábora, začíná Rada spolupracovat s kolegy, kteří působí v odboji. Výsledkem jsou zdařilé sabotáže na dráze, jež znesnadňují německým vojskům přesun do Ruska. Netrvá ovšem dlouho, a Rada se svou ženou a dalšími odbojáři se sejdou v cele smrti.

Na počátku se čtenář setkává s nehrdinnou, nevýbojnou, nevýznamnou postavou, která je upřímně oddána na jedné straně svým úředním povinnostem, na druhé straně roli ochránce a živitele rodiny. Klíčový moment románu nastává, když hlavní hrdina nahlédne, že jsou situace, kdy i ochranu vlastní rodiny může ve skutečnosti provádět jen tehdy, převezme-li odpovědnost za dění ve větším celku, třebaže tím to, co chce bezprostředně chránit, ohrozí. Manželka, syn i synova přítelkyně, kolegové v úřadě – všichni za vypjaté situace opouštějí své role hospodyněk, nadějných studentů medicíny, vášnivých zahrádkářů, a i když je Ludwig Winder na poslední stránce knihy přenechává popravčí četě, zakoušíme radost nad tím, že „dobrá věc se podařila“ a člověk neselhal, že lidé v sobě v krajních momentech nacházejí sílu, která se v poklidných dobách zdá nedosažitelná.

Další informace

Autor

ISBN

Rok vydání

Překladatel

Pořadí vydání

Typ vazby

Počet stran

Originální název

Autor

Ludwig Winder