Close

Vice výsledků

Generic selectors
Přesná shoda
Vyhledat v názvu
Vyhledat v anotaci
Post Type Selectors
product
Filtrovat dle žánru
Ohlasy médií

Osudová past

Spojené státy versus Čína a Thúkýdidovo poučení z dějin

Graham Allison

597 

Řecký historik Thúkydidés popsal v Dějinách peloponéské války dynamiku, která v 5. století př. n. l. vedla k velké antické válce mezi Aténami, jejichž moc vzrůstala, a dominující Spartou, u níž vyvolaly velké obavy. Graham Allison, profesor politických věd z Harvardu, má za to, že podobná dynamika se v posledních pěti staletích šestnáctkrát opakovala. Na průřezu historií ukazuje, že dvanáctkrát skončil závod rostoucí velmoci s hegemonem válkou. Jen čtyřikrát se podařilo zachránit mír. A sedmnácté opakování je na obzoru: globální pořádek čelí zásadní otázce, zda mohou výrazně posilující Čína a stávající velmoc Spojené státy uniknout z Thúkydidovy pasti. Autor, který má dar svým historickým rozhledem zaujmout nejen odborníky, ale i běžného čtenáře, předkládá závěry a postupy nutné k tomu, aby bylo možné se vyhnout válce.

Není skladem

Katalogové číslo: 9788072605521-1 Kategorie: , , ,
Originální název: Destined for War. Can America and China Escape Thucydides's Trap?
Počet stran: 440
Typ vazby: brožovaná
Rok vydání: 2023
ISBN: 978-80-7260-552-1

Řecký historik Thúkydidés popsal v Dějinách peloponéské války dynamiku, která v 5. století př. n. l. vedla k velké antické válce mezi Aténami, jejichž moc vzrůstala, a dominující Spartou, u níž vyvolaly velké obavy. Graham Allison, profesor politických věd z Harvardu, má za to, že podobná dynamika se v posledních pěti staletích šestnáctkrát opakovala. Na průřezu historií ukazuje, že dvanáctkrát skončil závod rostoucí velmoci s hegemonem válkou. Jen čtyřikrát se podařilo zachránit mír. A sedmnácté opakování je na obzoru: globální pořádek čelí zásadní otázce, zda mohou výrazně posilující Čína a stávající velmoc Spojené státy uniknout z Thúkydidovy pasti. Na několika stovkách stran předkládá autor, který má dar strhnout svým historickým rozhledem, důvody, proč by se to nemuselo podařit.
Autor, který má dar svým historickým rozhledem zaujmout nejen odborníky, ale i běžného čtenáře, předkládá závěry a postupy nutné k tomu, aby bylo možné se vyhnout válce.
Graham Allison (1940), americký politolog, akademik a poradce pro oblast jaderných zbraní a terorismu, vystudoval Oxford a Harvard, kde také získal doktorát z politologie a později zde působil jako profesor. Od šedesátých let pracoval jako poradce a konzultant pro zahraniční záležitosti amerického ministerstva obrany. Mezi lety 1977 a 1989 byl děkanem Harvard Kennedy School a od roku 1995 do roku 2017 ředitelem Belferova centra při Harvardově univerzitě. Je autorem několika politologických knih, např. Essence of Decision. Explaining the Cuban Missile Crisis (1971, Podstata rozhodnutí. Osvětlení kubánské krize); Nuclear Terrorism. The Ultimate Preventable Catastrophe (2004, Jaderný terorismus. Poslední katastrofa, které lze zabránit); Lee Kuan Yew. The Grand Master’s Insight on China, the United States, and the World (2013, Li Kuang-jao. Postřehy mistra o Číně, Spojených státech a světě).

 

Allisonova kniha se věnuje otázce, proč jsou hegemon a rostoucí velmoc předurčeni ke konfliktu. Podtitul knihy odkazuje k Thúkýdidovu příkladu dominantní Sparty, která byla postupně vtažena do války s Athénami, jejichž moc postupně rostla.
James Mann, The Washington Post

Dynamika Thúkýdidovy pasti popisuje zásadní světovou výzvu: střetnutí vzmáhající se mocnosti s mocností dominantní. Tuto knihu jsem četl s největším možným zaujetím a můžu jen doufat, že se vztahy mezi Spojenými státy a Čínou vyřeší mírem, nikoli válkou.
Henry Kissinger, bývalý ministr zahraničí USA

Graham Allison zpřístupňuje současná dilemata zahraniční politiky nejen expertům, ale hlavně běžným občanům. Proto jsem pravidelně vyhledával jeho rady jako senátor i jako viceprezident. Ve své nejnovější knize si Allison pokládá jednu z nejdůležitějších otázek současnosti – jak zvládnout kritický vztah mezi Čínou a Spojenými státy.
Joe Biden, bývalý viceprezident Spojených států

Můžete se vsadit, že představitelé Číny si jeho knihu přečtou, a přeji si, abych to samé mohl se stejnou jistotou říct o těch amerických. Ale Osudovou past by si měl tak jako tak koupit každý informovaný člověk.
Niall Ferguson, britský historik, profesor na Harvardově univerzitě

Přestože Allison nepředpovídá budoucnost americko-čínských vztahů, považuje současnou politiku vůči Číně za chybnou, volá po větší opatrnosti a ptá se, jestli jsme opravdu ochotni riskovat jadernou válku kvůli zachování svobodného průplavu mezinárodními vodami na druhé straně světa.
Randall Fortson, navyhistory.org

 

Další informace

Rok vydání

Počet stran

Edice

Autor

Originální název

ISBN

Typ vazby

Pořadí vydání

Autor

Graham Allison

Graham Allison (1940), americký politolog a specialista v oblasti jaderných zbraní a terorismu, vystudoval Oxford a Harvard, kde také získal doktorát z politologie a později zde působil jako profesor. Od šedesátých let pracoval jako poradce a konzultant pro zahraniční záležitosti amerického ministerstva obrany. Mezi lety 1977 a 1989 byl děkanem Harvard Kennedy School a od roku 1995 do roku 2017 ředitelem Belferova centra při Harvardově univerzitě. Je autorem několika politologických knih, např. Essence of Decision. Explaining the Cuban Missile Crisis (1971, Podstata rozhodnutí. Osvětlení kubánské krize); Nuclear Terrorism. The Ultimate Preventable Catastrophe (2004, Jaderný terorismus. Poslední katastrofa, které lze zabránit); Lee Kuan Yew. The Grand Master’s Insight on China, the United States, and the World (2013, Li Kuang-jao. Postřehy mistra o Číně, Spojených státech a světě).

Ukázka z knihy

Stáhnout

Tisková zpráva

Stáhnout