Close

Vice výsledků

Generic selectors
Přesná shoda
Vyhledat v názvu
Vyhledat v anotaci
Post Type Selectors
product
Filtrovat dle žánru
Ohlasy médií

Ochlazení

Michael Žantovský

347 

Nové vydání románu Michaela Žantovského Ochlazení nelze nazvat doslovně „špionážním thrillerem z blízké budoucnosti“, jak uvádí podtitul knihy. Ochlazení je už dnes svým způsobem thrillerem z horké současnosti. Sám autor pak nové vydání tohoto románu mírně upravil a také doplnil osobně laděným doslovem.
Vyšlo též jako e-kniha.

Není skladem

Katalogové číslo: 9788072603268 Kategorie:
Počet stran: 384
Typ vazby: brožovaná
Rok vydání: 2016
ISBN: 978-80-7260-326-8

Špionážní thriller z blízké budoucnosti

Titul Ochlazení, sci-fi thriller z blízké budoucnosti, není míněn pouze v přeneseném smyslu – v tomto případě se ochlazují vztahy mezi Ruskem, Evropskou unií a NATO –, ale i doslovně. Rusko přestává Evropě dodávat ropu a plyn.
Příběh vypravěče K., který ve službách české zpravodajské služby začíná svou pouť v Bělorusku v kapitole uvozené slovem Proměna, pokračuje obloukem přes Čechy (Zámek), Ameriku a Izrael (Amerika) a končí v Rusku (Proces). Odkaz na dílo Franze Kafky má své opodstatnění. Svět kafkovských hrdinů není úplně odlišný: nejistota je součástí nejen jejich okolí, ale i jejich vnitřního ustrojení.
V prostředí současných zpravodajců, bývalých operativců ministerstva vnitra a spolupracovníků KGB z doby normalizace či samotných agentů KGB si vypravěč nemůže být ničím jistý, je neustále v ohrožení života. Musí jednat rozhodně, odhadovat přesně situaci a pečlivě promýšlet každý další krok. Současně však žije v přízračném světě zrcadel, v němž nikdo nedůvěřuje nikomu, ba ani sobě samému, jak káže zásada zpravodajské práce.
Na začátku románu ruské tanky potlačí v Bělorusku, bojujícím za demokracii, jak lidská práva, tak „kontrarevoluci“. Tato událost, která má mnohé shodné rysy s rokem 1968 v Československu i s následnou normalizací, k nimž se autor v retrospektivě vrací, přerůstá v mrazivý, děsivý příběh. Nadějí zůstává jen láska, bezpodmínečná, nic neočekávající.
Nové vydání románu Michaela Žantovského Ochlazení nelze nazvat doslovně „špionážním thrillerem z blízké budoucnosti“, jak uvádí podtitul knihy. Ochlazení je už dnes svým způsobem thrillerem z horké současnosti. Sám autor pak nové vydání tohoto románu mírně upravil a také doplnil osobně laděným doslovem.

Nejen lidé, ale i knihy mají své dějiny. Co se týče Ochlazení, které tehdejší vysoký diplomat Michael Žantovský napsal pod pseudonymem Daniel Wolf, došlo k vývoji, který autor předvídal, čtrnáct dní po prvním vydání knihy v prosinci 2008. Prvního ledna 2009 zastavilo Rusko dodávky plynu na Ukrajinu, což vedlo k první globální krizi energetické bezpečnosti. K událostem, jež nápadně připomínají potlačení občanské nespokojenosti v románovém Minsku, došlo, i když naštěstí s odlišným výsledkem, před dvěma lety na Ukrajině. Vztah Evropy a Ruska nadále zůstává jedním z neuralgických bodů světové bezpečnosti. Stejně výrazné jsou i hodnotové rozdíly mezi evropskou liberální demokracií a „řízenou“ demokracií putinovského Ruska. Příběh Ochlazení tak má mnohé předpoklady pokračovat.

Michael Žantovský (1949), překladatel, textař, novinář, diplomat a politik, vystudoval psychologii na Karlově univerzitě a McGill University v Montrealu a působil jako vědecký pracovník ve Výzkumném ústavu psychiatrickém v Praze. Přeložil do češtiny více než padesát děl moderní anglo-americké prózy, poezie a dramatu. Přispíval do samizdatového tisku, od roku 1988 byl pražským dopisovatelem agentury Reuters. Napsal též knihu o životě a díle Woodyho Allena a psal písňové texty pro Pavla Bobka, Petra Nováka, Karla Zicha a řadu dalších rockových hudebníků. Je autorem životopisu zesnulého prezidenta HAVEL, který vyšel v češtině, angličtině a dalších jazycích v roce 2014. V listopadu 1989 spoluzakládal Občanské fórum a v prosinci 1989 se stal jeho tiskovým mluvčím. V lednu 1990 se stal tiskovým tajemníkem a mluvčím prezidenta Václava Havla. V letech 1996–2002 byl senátorem Parlamentu ČR. V letech 1997 a 2001–2002 byl předsedou Občanské demokratické aliance. Působil jako velvyslanec České republiky ve Spojeném království, v Izraeli a Spojených státech amerických. V současné době je ředitelem Knihovny Václava Havla.

Další informace

Autor

ISBN

Rok vydání

Pořadí vydání

Typ vazby

Počet stran

Autor

Michael Žantovský

Michael Žantovský (1949) je spisovatel, překladatel, tlumočník, publicista, textař, politik a diplomat, na Karlově univerzitě a na McGill University v Montrealu vystudoval psychologii. V listopadu 1989 spolu­zakládal Občanské fórum a stal se jeho tiskovým mluvčím. Od ledna 1990 zastával funkci tiskového tajemníka a mluvčího prezidenta Václava Havla, byl také politickým koordinátorem kanceláře prezidenta. Zastával post velvyslance Československa a České republiky ve Spojených státech amerických (1992–1997), v Izraeli (2003–2009) a ve Velké Británii (2009–2015). Do češtiny přeložil téměř sedmdesát děl moderní angloamerické prózy, poezie a dramatu. je autorem knižní monografie Woody Allen (1990) a překládal též Allenovy filmy a povídky. V nakladatelství PROSTOR vydal pod pseudonymem Daniel Wolf špionážní thriller Ochlazení (2008). Napsal rovněž rozsáhlý životopis zesnulého českého prezidenta Havel (2014), který vyšel anglicky a česky a byl přeložen do mnoha dalších jazyků. Od srpna 2015 je ředitelem Knihovny Václava Havla, kde pečuje o politický, literární a duchovní odkaz této významné osobnosti našich novodobých dějin.

Wolf, Daniel: Ochlazení

Když Tom Clancy v thrilleru Čestný dluh částečně předpověděl letadlový terorismus z 11. září, povídal si o tom celý svět. Čeští autoři nejsou bohužel světoví ani ve své domovině, ač napíší knihu označenou na obálce jako „první český světový thriller“. Přečíst celý text

Žantovský, Michael: Ochlazení

Rusko zastaví plyn a tuhá zima zdecimuje zmrzlé Evropany Český špion Josef K. se v thrilleru Michaela Žantovského Ochlazení pohybuje v kafkovském světě. Přes Proměnu, Zámek a Ameriku dospěje k Procesu. A během jeho putování se mění Evropa... „Evropa byla mrtvá. Přečíst celý text

Žantovský, Michael: Ochlazení

Svět osamělých mužů Pokud si český ctitel špionážní četby kladl otázku, jestli i v naší domácí literatuře může vzniknout politický thriller s mezinárodní zápletkou, který by byl schopen konkurovat knihám takových stálic žánru, jako jsou Ian Fleming, Frederick Forsyth, Tom Clancy či John le Carré, bude si po přečtení Ochlazení jist pozitivní odpovědí. Přečíst celý text

Žantovský, Michael: Ochlazení

JMENUJI SE K., JOSEF K. JEŠTĚ JAKO VELVYSLANEC NAPSAL MICHAEL ŽANTOVSKÝ POD PSEUDONYMEM ŠPIONÁŽNÍ ROMÁN. PŘEDPOVĚDĚL V NĚM RUSKOU INVAZI I UTAŽENÍ KOHOUTKŮ S PLYNEM. Někdy před osmi lety z Českého rozhlasu hovořil modulovaný hlas údajného bezpečnostního analytika, který právě napsal román o českých a ruských špionech Ochlazení. Přečíst celý text