Close

Vice výsledků

Generic selectors
Přesná shoda
Vyhledat v názvu
Vyhledat v anotaci
Post Type Selectors
product
Filtrovat dle žánru
Ohlasy médií

Nesmrtelná túra do Compostely

Poutníkem chtě nechtě

Jean-Christophe Rufin

277 

Co se stane s duší, když nohy ujdou osm set kilometrů současným Španělskem po cestě s tisíciletou tradicí? Rufinova odpověď, jak mu ji přinesla vlastní zkušenost, je formulována střízlivě, skepticky, a přitom nesmírně vtipně a se schopností vystihnout město, krajinu, povahu či vzhled přesným obrazem či půvabnou scénkou. Cesta do Compostely je v jeho podání duchovní i skeptická, romantická i cynická a je vylíčena s jazykovým mistrovstvím, které se přitom nikdy nepoddává zálibě ve vlastním předvádění.

 

Vyšlo též jako e-kniha.

 

Není skladem

Katalogové číslo: 9788072603145 Kategorie: , , , Překladatel: Martin Pokorný
Originální název: Immortelle randonnée. Compostelle malgré moi
Počet stran: 252
Typ vazby: flexovazba
Rok vydání: 2015
ISBN: 978-80-7260-314-5

„O fyzický výkon mi nešlo: sportovec jsem odjakživa. A zcela určitě mi nešlo o knihu: nevedl jsem si cestovní deník, dokonce jsem si ani nedělal poznámky. Až celé měsíce po návratu jsem dostal chuť psát. Spolehl jsem tedy na protřídění vykonané pamětí.“ Jediný možný důvod mé cesty, odpovídá autor v rozhovoru pro Paris Match, „který mě napadá, je ten, že po působení v Senegalu jakožto [francouzský] velvyslanec a životě obklopeném tělesnou stráží jsem chtěl zjistit, jaké to je žít nechráněn. Toužil jsem po oproštěnosti, osamělosti, obnažení.“

Co se stane s duší, když nohy ujdou osm set kilometrů současným Španělskem po cestě s tisíciletou tradicí? Rufinova odpověď, jak mu ji přinesla vlastní zkušenost, je formulována střízlivě, skepticky, a přitom nesmírně vtipně a se schopností vystihnout město, krajinu, povahu či vzhled přesným obrazem či půvabnou scénkou. Cesta do Compostely je v jeho podání duchovní i skeptická, romantická i cynická a je vylíčena s jazykovým mistrovstvím, které se přitom nikdy nepoddává zálibě ve vlastním předvádění.

Ocitujme znovu zmíněný článek v Paris Match: V Rufinových větách se vrací výraz „spiritualita“. Proč nechává její kontury mlhavé? „Úmyslně!“ kontruje. „Zkušenost Compostely vás přivede k emocím, které nenáleží žádnému určitému náboženství. Kulturním dědictvím jsem katolík. Přesto jsem v určitou chvíli své cesty zjistil, že mne obsáhlo slavné ,prázdno‘, drahé buddhistům. Jindy jsem velmi silně pociťoval přítomnost ,duchů míst‘, o nichž hovoří Etiopané. Tyto neviditelné síly, prodlévající za věcmi, jsou tím hlavním, s čím jsem se na Cestě setkal.“ Víc neřekne. Jeho kniha (píše Paris Match) se hájí sama: uhrane svým rytmem – tempem vynikajícího chodce! – i neafektovaným jazykem, průzračným a přesným. Uvádí čtenáře do stavu jedinečného oslnění, jež lze právem nazvat milostí.

Jean-Christophe Rufin, hlavní profesí lékař, je čelnou osobností humanitárního hnutí (mj. zakládajícím členem organizace Lékaři bez hranic) a působil jako diplomat (2007–2010 fr. velvyslancem v Senegalu). Roku 2008 byl zvolen do Académie Française, nejprestižnější francouzské instituce s fixním počtem čtyřiceti členů. Jako spisovatel obdržel mj. v roce 1997 Goncourtovu cenu za prvotinu a v roce 2001 „plnoprávnou“ Goncourtovu cenu (tj. nejvýznamnější francouzskou literární cenu), v roce 1997 Prix Méditerranée ad. Je autorem devíti románů (česky vyšla Adamova vůně, Praha 2008) a sedmi esejistických knih.

O knize uvedli:

Cesta do Compostely! Pouť vyšlapaná už milióny opánků (i goretexové obuvi), opředená legendami, vedoucí úchvatnou přírodou i podél autostrád. Rufin popisuje štrapáci, kdy se jako „galejník“ Cesty utkává s břemenem a slastí samoty, potkává zbožné houfce, poutnice bažící po milostném vznětu i třeba pijany. Sám toužící po transcedenci, schvácen únavou a špínou posvátné pouti, prchá před kýčem, (kupčíky) i snoby a jen a jen v rytmu nepřestajné chůze nachází ohniska klidu, kdy se dotýká spirituality, jako nejvyššího tajemství pradávné stezky. Přičemž (autor moderního cestopisu) Jean Christophe Rufin své utkání a nakonec i splynutí s Cestou popisuje s nebývalým vtipem, švihem a elegancí…

                                                                                                                                                     Jáchym Topol

Být sám prostřed vřavy, uprostřed davu, tak stranou, tak sám pro sebe dotýkající se prázdna, o tom je Nesmrtelná túra do Compostely. Jako o místu potkávání, spíš o místu potkávání se sebou samým v té hře na chodce vytrženého z běsu hromadné turistiky, píše o cestě do Compostely věčný světoběžník, pasovaný akademik, tu a tam mimoň Jean-Christophe Rufin, prý proti své vůli. Ale proč ne, když to není od věci? A to není!

                                                                                                                                                      Oldřich Král 

Další informace

Autor

ISBN

Rok vydání

Překladatel

Pořadí vydání

Typ vazby

Počet stran

Originální název

Autor

Jean-Christophe Rufin

Jean-Christophe Rufin (1952), hlavní profesí neurolog, je zakládajícím členem a průkopníkem humanitárního hnutí Lékaři bez hranic, pro které vedl řadu misí ve východní Africe a v Latinské Americe. 2007–2010 působil jako francouzský velvyslanec v Senegalu. Roku 2008 byl zvolen do Académie Française, nejprestižnější francouzské instituce s fixním počtem čtyřiceti členů. Je autorem esejistických knih o otázkách humanitárního hnutí a mezinárodní politiky, ale u širší francouzské veřejnosti se proslavil především jako romanopisec: v roce 1997 obdržel Goncourtovu cenu za prvotinu, v roce 2001 „plnoprávnou“ Goncourtovu cenu (tj. nejvýznamnější francouzskou literární cenu), v roce 1997 Prix Méditerranée ad. PROSTOR vydal jeho moderní cestopis Nesmrtelná túra do Compostely (2015) a autobiografii S leopardem v patách. Zápisky lékaře nomáda (2016).

Ukázka z knihy

Stáhnout
Rufin, Jean-Christophe: Nesmrtelná túra do Compostely

Cestopis Nesmrtelná túra do Compostely si do batohu žádný turista nevezme. Nejen proto, že do galicijského Santiaga za ostatky svatého Jakuba žádní turisté nechodí − tady jsou jen poutníci. Jeden z nich − člen Francouzské akademie a spoluzakladatel humanitární organizace Lékaři bez hranic Jean-Christophe Rufin − o osmi stech kilometrech své pěší pouti napsal knihu.

Přečíst celý text

Rufin, Jean-Christophe: Nesmrtelná túra do Compostely

Nesmrtelná túra do Compostely (v překladu Martina Pokorného ji před týdnem, v rámci takzvaného Velkého knižního čtvrtka, vydalo nakladatelství Prostor) vám poskytne výjimečný čtenářský zážitek, ať už se na pěší chůzi napříč Španělskem (a ideálně také kusem Francie) chystáte, nebo nikoli. Skvěle napsané kontemplativní pasáže, příjemná sebeironie, slovní humor nutící vás k chechotu v přeplněných dopravních prostředcích i lékařských ordinacích...

Přečíst celý text

Rufin, Jean-Christophe: Nesmrtelná túra do Compostely

Zahnal jsem sny, pak myšlenky a nakonec víru,“ vzpomíná Jean-Christophe Rufin ve své knize Nesmrtelná túra do Compostely. Známý francouzský spisovatel (nositel hned dvou prestižních ocenění Prix Goncourt), spoluzakladatel hnutí Lékaři bez hranic a diplomat touto prostou větou vyjádřil onu prázdnotu, pro niž se lidé po staletí vydávají na dlouhé pouti. Totiž aby se v osamění a v lůně čím dál vzácnější divoké přírody očistili od nánosů civilizace, od zvukového a světelného smogu a od ataků informací.

Přečíst celý text

Rufin, Jean-Christophe: Nesmrtelná túra do Compostely

Cesta je síla, jež se prosadí, uchopí vás, znásilní a zformuje. Nedá vám slovo, nýbrž přiměje vás mlčet. Většina poutníků je ostatně přesvědčená, že sami nic nerozhodovali – situace ‚jim rozkázala‘. Nevydali se po Cestě, Cesta je přitáhla.“ Tak Rufin ve svém cestopise popisuje magii nastoupení pouti k bazilice stojící na místě hrobu jednoho z Kristových apoštolů, svatého Jakuba staršího, který jako první z apoštolů zemřel mučednickou smrtí. A sám se k tomuto omámení, vábení takzvanou Cestou, otevřeně hlásí. Přitom nejde o žádného vnitřně nevyrovnaného dobrodruha, blouznivého ezoterika nebo náboženského fanatika.

Přečíst celý text

Rufin, Jean-Christophe: Nesmrtelná túra do Compostely

Jste úspěšný doktor, zakladatel Lékařů bez hranic, obratný velvyslanec a jeden z pouhých čtyřiceti členů francouzské akademie; nemluvě o tom, že jste za knihu Červená Brazílie dostal Goncourtovu cenu pro nejlepší román roku 2001. Ale pak se ve vás něco zlomí. Chcete být chvíli sám, ujasnit si myšlenky, srazit si ego a vrátit se k „nezbytné pokoře po životním období charakterizován úředními funkcemi a poctami“...

Přečíst celý text

Rufin, Jean-Christophe: Nesmrtelná túra do Compostely

Svätojakubská púť do Compostely sa už stihla čiastočne sprofanovať a stať trendovou záležitosťou. Po Coelhovom hite (Pútnik z Compostely) je čitateľ ostražitý. Našťastie Jean-Christophe Rufin nástrahy s prehľadom zvládol a napísal príťažlivý a vtipný cestopis.

Přečíst celý text

Rufin, Jean-Christophe: Nesmrtelná túra do Compostely

Pouť do Compostely je tak zprofanovaná, že člověk, slyší-li již zas někoho, že se po ní pustil, počne zívat. Ale pak jsou výjimky. Jako když o ní píše Jean-Christophe Rufin. Předně je to zajímavý člověk. Francouz toho nejlepšího etnického vydání, to jest duchaplný, šarmantní, intelektuál přijatelně narcistně založený – a idealista a humanista, což se nevylučuje s ironikem, ale násobí...

Přečíst celý text