Close

Vice výsledků

Generic selectors
Přesná shoda
Vyhledat v názvu
Vyhledat v anotaci
Post Type Selectors
product
Filtrovat dle žánru
Ohlasy médií

Lid versus demokracie

Proč je naše svoboda v ohrožení a jak ji zachránit

Yascha Mounk

397 

Autoritářští populisté po celém světě rozšiřují a upevňují svůj politický vliv a moc. Máme-li porozumět tomu, jak velkou hrozbu tento vývoj představuje a jak se mu lze bránit, musíme nejdříve pochopit příčiny atraktivity a stability, jimž se liberální demokracie po druhé světové válce v globálním měřítku těšila, a popsat tendence, jež tuto stabilitu v konečném výsledku narušily. Autor se snaží vystihnout specifické příčiny, jež posilují přitažlivost autoritářských programů, a navrhuje konkrétní kroky do budoucna, zahrnující též nastolení tolerantního, inkluzivního pojmu národa.
Vyšlo též jako e-kniha.

Není skladem

Katalogové číslo: 9788072604203 Kategorie: , Překladatel: Martin Pokorný
Originální název: The People vs. Democracy. Why Our Freedom Is in Danger and How to Save It
Počet stran: 384
Typ vazby: brožovaná
Rok vydání: 2019
ISBN: 978-80-7260-420-3

Autoritářští populisté po celém světě – od Indie po Turecko a od Polska po Spojené státy – rozšiřují a upevňují svůj politický vliv a moc. Máme-li porozumět tomu, jak velkou hrozbu tento vývoj představuje a jak se mu lze bránit, musíme nejdříve pochopit příčiny atraktivity a stability, jimž se liberální demokracie po druhé světové válce v globálním měřítku těšila, a popsat tendence, jež tuto stabilitu v konečném výsledku narušily. ­Yascha Mounk spatřuje klíčový problém v odloučení obou bytostných složek liberální demokracie, tedy garantování lidských a občanských práv na jedné straně a schopnosti řídit se aktuální lidovou vůlí na straně druhé. Narušením rovnováhy, jež je pro liberální demokracii životně nutná, vznikají dvě problematické formy: nedemokratický liberalismus, v němž obyvatelstvo ztrácí vliv na počínání politických elit, a neliberální demokracie, v níž vůle lidu potlačuje práva jednotlivců a menšin.
Autor se snaží vystihnout specifické příčiny, jež posilují přitažlivost autoritářských programů, a navrhuje konkrétní kroky do budoucna, zahrnující též nastolení tolerantního, inkluzivního pojmu národa.

Německo-americký politolog Yascha Mounk (1982) studoval v Cambridgi a na Harvardu, v současnosti vyučuje mezinárodní vztahy na Univerzitě Johnse Hopkinse v Baltimoru a spolupracuje s významnými politologickými think-tanky. Píše anglicky – z důvodů částečně osvětlených i názvem jeho první knihy z roku 2014: Stranger in My Own Country. A Jewish Family in Modern Germany (Cizincem ve vlastní zemi. Židovská rodina v moderním Německu). V roce 2017 vydal knihu The Age of Responsibility. Luck, Choice and the Wel­fare State (Věk zodpovědnosti. Štěstí, rozhodování a sociální stát). Kniha Lid versus demokracie se zatím dočkala překladů do deseti jazyků a vyvolala obsáhlou mezinárodní diskusi.

Další informace

Autor

ISBN

Rok vydání

Překladatel

Pořadí vydání

Typ vazby

Počet stran

Originální název

Edice

Autor

Yascha Mounk

Německo-americký politolog Yascha Mounk (1982) studoval v Cambridgi a na Harvardu, v současnosti vyučuje mezinárodní vztahy na Univerzitě Johnse Hopkinse v Baltimoru a spolupracuje s významnými politologickými think-tanky.

Ukázka z knihy

Stáhnout