Close

Vice výsledků

Generic selectors
Přesná shoda
Vyhledat v názvu
Vyhledat v anotaci
Post Type Selectors
product
Filtrovat dle žánru
Ohlasy médií

Labyrinty duše & Bída psychologie

Ivo Pondělíček

247 

Tematická šířka a hloubka autorových esejů vychází z jeho mnohostranných zájmů a bohaté zkušenosti profesní i životní jako psychologa, sexuologa, teoretika umění a malíře. Tato mnohostrannost se projevuje v jeho textech překračováním jednotlivých oborů a syntetickým, obecně lidským přístupem.

 

Vyšlo též jako e-kniha.

Není skladem

Katalogové číslo: 9788072603282 Kategorie: ,
Počet stran: 286
Typ vazby: pevná
Rok vydání: 2016
ISBN: 978-80-7260-328-2

Tematická šířka a hloubka autorových esejů vychází z jeho mnohostranných zájmů a bohaté zkušenosti profesní i životní jako psychologa, sexuologa, teoretika umění a malíře. Tato mnohostrannost se projevuje v jeho textech překračováním jednotlivých oborů a syntetickým, obecně lidským přístupem. Přesto můžeme odlišit zhruba čtyři esejistické okruhy. Tím prvním je psychosomatika a vyrovnávání se s onemocněním tělesným i psychickým. Zde mj. vynikají autorovy úvahy o významu tváře pro lidskou identitu a možnost komunikace, které vytěžil ze své praxe na klinice popálenin. Další oblast tvoří eseje o literatuře a výtvarném umění ve vztahu k rozmanitým psychologickým a sociálním jevům. Čtenář se tak setká např. s Flaubertovou paní Bovaryovou, Zolovou Nanou či Donem Juanem nebo s rozborem erotiky v dílech moderních malířů. Třetí okruh se věnuje vědecké psychologii, respektive její schopnosti postihnout duši a duševní procesy, a mezím psychologického poznání. A v neposlední řadě zaměřuje Ivo Pondělíček svůj pohled také na úlohu moderních médií v souvislosti s proměnou alfabetické kultury na obrazovou a kritizuje jejich negativní působení na společnost i jednotlivce.

Další informace

Autor

ISBN

Rok vydání

Pořadí vydání

Typ vazby

Počet stran

Edice

Autor

Ivo Pondělíček

Ivo Pondělíček, prof. PhDr. CSc., se narodil roku 1928 v pošumavském městě, a proto více než osmdesát let miluje Šumavu. Studoval na Masarykově univerzitě v Brně v letech 1947 až 1952, kdy končí doktorátem filozofie. V této době byl zároveň redakčním elévem Lidových novin. Po komunistickém převratu byl dle Zákona na ochranu republiky 231 v roce 1949 a 1950 zatčen a strávil celkem rok ve vyšetřovací vazbě. V letech 1954–1962 pracoval jako klinický psycholog v karlovarské nemocnici. Od roku 1959 působil též jako pedagog a posléze docent na pražské FAMU na katedře filmové vědy. Od roku 1968 jako docent přednášel zejména psychologii filmu na Filozofické fakultě Karlovy univerzity, odkud musel v důsledku postupující normalizace odejít v roce 1972, a pak se věnoval sexuologii. V osmdesátých letech byl ordinářem lékařské psychologie na klinice plastické chirurgie a záhy na klinice popálenin v Praze. Roku 1989 byl zřizovatelem a provozovatelem poradny pro intimní vztahy Atheneum a také přednášel na Ústavu pro doškolování lékařů. Zároveň se v letech 2001 až 2002 věnoval práci sexuologa v bývalém Studentském zdravotním ústavu. Předchozí dva roky působil také jako profesor pro sexuální pedagogiku na Univerzitě v Hradci Králové. Už roku 1990 se vrátil k původní práci na Filozofické fakultě UK a roku 1995 zde byl jmenován profesorem. Pod pseudonymem Dubroka ip se od roku 1987 věnuje také malířství a své obrazy většinou váže k předchozím zkušenostem z profese, na výstavách jsou uváděny pod titulem Groteskno v sexualitě… i jinde. V roce 2015 přestal malovat kvůli zrakové slabosti. Je autorem nebo spoluautorem mnoha odborných článků a publikací z oblasti psychologie a sexuologie, ale i teorie filmu a umění. K nejvýznačnějším z jeho více než dvaceti knižních publikací patří Fantaskní umění, jeho vývoj a souvislosti (Praha 1964 a 2002), Lidská sexualita (Praha 1971 a 1974), Stárnutí. Osobnost a sexualita (Praha 1981 a 1987), Svět k obrazu svému (Praha 1999), Rekonstrukce a rehabilitace popáleninového traumatu. Část psychologická (Praha 1983; oceněno mezinárodní Ramelotovou cenou za vědecký výzkum, 1985) a Outsiderova zpověď (Praha 2007).

Ukázka z knihy

Stáhnout
Pondělíček, Ivo: Labyrinty duše & Bída psychologie

Soubor esejů legendárního českého sexuologa a psychologa Ku příležitosti osmdesátých osmých narozenin známého českého sexuologa a psychologa Iva Pondělíčka vydává nakladatelství Prostor výbor jeho esejů. Autorem sbírky esejů Labyrinty duše & Bída psychologie, kterou vydalo v polovině roku 2016 nakladatelství Prostor, je český sexuolog a psycholog, filmový teoretik (znalec Ingmara Bergmana a Alfreda Hitchcocka) a malíř Ivo Pondělíček. Přečíst celý text

Pondělíček, Ivo: Labyrinty duše & Bída psychologie

Bída psychologie a moudrost umělců. Eseje Iva Pondělíčka: zastaralé i podnětné Je možné se i v dnešním světě potkat s novodobými vtěleními fiktivních postav jako Ema Bovaryová nebo Zolova Nana? Jak se v průběhu staletí proměňovala povaha dona Juana v literatuře i filmu a jak může vypadat jeho „napravení“? Přečíst celý text