Autor knihy, jazzový hudebník Hubert Sigmund, se narodil roku 1934 v německé rodině v tehdejším národnostně smíšeném starém Mostě. Československo opustil až v šedesátých letech minulého století a v současnosti žije na německé straně Krušných hor a se svou starou vlastí udržuje četné a čilé kontakty.
Jeho vzpomínky zachycují jeden z nejtemnějších úseků moderních českých dějin a zároveň tragické vyústění mnohasetletého soužití Čechů a Němců v naší zemi. Sigmundovy vzpomínky jsou natolik autentické, že si uchovaly pečeť bezprostředního, jakoby skutečně dětského vnímání líčených událostí a zážitků. Autor k nim nepřidává žádná dodatečná moudra či ideologické reflexe a v tom právě tkví jejich kouzlo a působivost.
V mikrosvětě Stecherovy ulice Sigmund nevidí hranici mezi Čechy a Němci, nýbrž mezi slušnými a neslušnými, hodnými a přísnými, soucitnými a krutými. Koneckonců v tehdejším národnostně promíchaném Mostě neměnili lidé v závislosti na vnějších událostech jen své přesvědčení a stranické průkazy, ale mnohdy i svou národní identitu. A tak před námi v osobité směsi historek, zážitků a výjevů – od komických po tragické – defilují v rozmezí jednoho desetiletí postavy bytostných oportunistů, fanatiků, ničeho se neštítících chamtivců, ale i lidí slušných, obětavých a soucitných.