Close

Vice výsledků

Generic selectors
Přesná shoda
Vyhledat v názvu
Vyhledat v anotaci
Post Type Selectors
product
Filtrovat dle žánru
Ohlasy médií

Demokracie bez demokratů

Úvahy o společnosti a politice

Jiří Pehe

Kniha je souborem esejů, které politolog a spisovatel Jiří Pehe publikoval v letech 2003–2010 převážně v různých periodikách. Volně je spojuje společné téma – stav demokracie u nás dvě desetiletí po pádu komunistického režimu a obecně dnešní stav a vyhlídky demokracie ve světě. Při hodnocení demokracie u nás vidí autor diametrální rozdíl mezi dosaženou úrovní demokracie jako politicko-ústavního systému a demokracie jako stavu individuální i společenské mysli, stručně řečeno rozpor mezi institucemi a kulturou.

Není skladem

Katalogové číslo: 9788072602346 Kategorie: , ,
Počet stran: 296
Typ vazby: vázaná
Rok vydání: 2010
ISBN: 978-80-7260-234-6

Kniha je souborem esejů, které politolog a spisovatel Jiří Pehe publikoval v letech 2003–2010 převážně v různých periodikách. Volně je spojuje společné téma – stav demokracie u nás dvě desetiletí po pádu komunistického režimu a obecně dnešní stav a vyhlídky demokracie ve světě. Při hodnocení demokracie u nás vidí autor diametrální rozdíl mezi dosaženou úrovní demokracie jako politicko-ústavního systému a demokracie jako stavu individuální i společenské mysli, stručně řečeno rozpor mezi institucemi a kulturou. Mění se ovšem i samo paradigma demokracie ve světě. A to nejen v důsledku komunikační revoluce, ale i sílícího vlivu expertního rozumu na úkor klasické demokratické politiky. Jiří Pehe si všímá i dalších obecných jevů, jako je růst nejrůznějších nadnárodních sítí a snahy o hledání různých forem globálního vládnutí. Kromě toho autor tematizuje další konkrétní skutečnosti a jevy, například evropskou integraci, vývoj v USA, antiamerikanismus či feminismus.

Další informace

Autor

ISBN

Rok vydání

Pořadí vydání

Typ vazby

Počet stran

Autor

Jiří Pehe

Jiří Pehe (nar. 1955) je známý český politolog, novinář a spisovatel. V roce 1981 emigroval z Československa a usadil se v New Yorku, v letech 1988–1994 žil v Mnichově a do České republiky se vrátil v roce 1995. Studoval práva, filozofii a politologii na univerzitách v Praze a v New Yorku. Pracoval jako nakladatelský i časopisecký redaktor, číšník, hotelový vrátný, analytik, poradce prezidenta, ředitel a univerzitní učitel, avšak české veřejnosti je znám především jako politický komentátor. Píše články a analytické studie pro americká, německá a česká periodika, spolupracoval s rozhlasovou stanicí Svobodná Evropa nebo deníkem The New York Times, u nás pravidelně přispívá např. do Deníku N, do Českého rozhlasu Plus nebo na Novinky.cz. V současnosti vede pražskou pobočku New York University, přednášel též na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Publikoval poezii a krátké povídky, později především odborné statě a texty zabývající se politikou. V nakladatelství PROSTOR vydal monografii Klaus. Portrét politika ve dvaceti obrazech (2010), soubory esejů Demokracie bez demokratů (2010) a Na konci světa (2015), romány Na okraji zmizelého (2006), Tři tváře anděla (2009, 2016), Mimořádná událost (2013), Průsečík (2017) a Poslední útěk Adama Drechslera (2021), rovněž edičně připravil sborník esejů Krize, nebo konec kapitalismu? (2012).

Ukázka z knihy

Stáhnout