Close

Vice výsledků

Generic selectors
Přesná shoda
Vyhledat v názvu
Vyhledat v anotaci
Post Type Selectors
product
Filtrovat dle žánru
Ohlasy médií

Cesta k vyhnání 1938-1945

Plány a rozhodnutí o „transferu“ Němců z Československa a z Polska

Detlef Brandes

Autor základní práce o dějinách protektorátu (Češi pod německým protektorátem, PROSTOR 1999) se tentokrát věnuje stejnému časovém úseku z hlediska jednoho speciálního problému. Sleduje vznik a vývoj myšlenky nuceného přesídlení německého obyvatelstva ze dvou států sousedících s Německem až po její provedení po skončení druhé světové války.

Není skladem

Překladatel: Petr Dvořáček
Originální název: Der Weg zur Vertreibung 1938-1945. Pläne und Entscheidungen zum Transfer der Deutchen aus der Tschechoslowakei und aus Polen
Počet stran: 504
Typ vazby: vázaná
Rok vydání: 2002
ISBN: 80-7260-070-2 Kategorie: ,

Autor základní práce o dějinách protektorátu (Češi pod německým protektorátem, PROSTOR 1999) se tentokrát věnuje stejnému časovém úseku z hlediska jednoho speciálního problému. Sleduje vznik a vývoj myšlenky nuceného přesídlení německého obyvatelstva ze dvou států sousedících s Německem až po její provedení po skončení druhé světové války. Brandes se kriticky vyrovnává s veškerou dostupnou literaturou, studuje zveřejněné i nezveřejněné plány, dokumenty a projevy české, německé, sudetoněmecké, ale i britské, americké a sovětské provenience, názory státníků, historiků, politických analytiků, exilových vlád a odbojových hnutí. Snaží se zodpovědět otázku, proč vyhnání německé menšiny považovali za správné či nezbytné i nepochybně demokratičtí politici, jako byli Beneš, Sikorski, Mikołajczyk, Churchill či Roosevelt.

Detlef Brandes

Německý historik Detlef Brandes (1941) je znalcem dějin střední Evropy, Protektorátu Čechy a Morava, dějin Němců ve střední Evropě, a zejména česko-německých vztahů. Do svého odchodu do penze v roce 2008 působil na Univerzitě Heinricha Heineho v Düsseldorfu, kde vedl Institut pro kulturu a dějiny Němců ve východní Evropě. Je členem vědecké rady Collegia Bohemica, zaměřujícího se na kulturní dědictví, které v českých zemích vytvářeli německy mluvící obyvatelé. V PROSTORU mu vyšly práce Češi pod německým protektorátem (1999, 2000, 2019), rozsáhlá syntéza zachycující německou okupační politiku, českou kolaboraci i historii protinacistického odboje, Cesta k vyhnání (2002) a Germanizovat a vysídlit (2015).

Další informace

Autor

ISBN

Rok vydání

Překladatel

Typ vazby

Počet stran

Originální název

Edice