Close

Vice výsledků

Generic selectors
Přesná shoda
Vyhledat v názvu
Vyhledat v anotaci
Post Type Selectors
product
Filtrovat dle žánru
Ohlasy médií

Cesta k vyhnání 1938-1945

Plány a rozhodnutí o „transferu“ Němců z Československa a z Polska

Detlef Brandes

Autor základní práce o dějinách protektorátu (Češi pod německým protektorátem, PROSTOR 1999) se tentokrát věnuje stejnému časovém úseku z hlediska jednoho speciálního problému. Sleduje vznik a vývoj myšlenky nuceného přesídlení německého obyvatelstva ze dvou států sousedících s Německem až po její provedení po skončení druhé světové války.

Není skladem

Katalogové číslo: 8072600702 Kategorie: , Překladatel: Petr Dvořáček
Originální název: Der Weg zur Vertreibung 1938-1945. Pläne und Entscheidungen zum Transfer der Deutchen aus der Tschechoslowakei und aus Polen
Počet stran: 504
Typ vazby: vázaná
Rok vydání: 2002
ISBN: 80-7260-070-2

Autor základní práce o dějinách protektorátu (Češi pod německým protektorátem, PROSTOR 1999) se tentokrát věnuje stejnému časovém úseku z hlediska jednoho speciálního problému. Sleduje vznik a vývoj myšlenky nuceného přesídlení německého obyvatelstva ze dvou států sousedících s Německem až po její provedení po skončení druhé světové války. Brandes se kriticky vyrovnává s veškerou dostupnou literaturou, studuje zveřejněné i nezveřejněné plány, dokumenty a projevy české, německé, sudetoněmecké, ale i britské, americké a sovětské provenience, názory státníků, historiků, politických analytiků, exilových vlád a odbojových hnutí. Snaží se zodpovědět otázku, proč vyhnání německé menšiny považovali za správné či nezbytné i nepochybně demokratičtí politici, jako byli Beneš, Sikorski, Mikołajczyk, Churchill či Roosevelt.

Další informace

Autor

ISBN

Rok vydání

Překladatel

Typ vazby

Počet stran

Originální název

Edice

Autor

Detlef Brandes

Německý historik Detlef Brandes (1941) je znalcem dějin střední Evropy, Protektorátu Čechy a Morava, dějin Němců ve střední Evropě, a zejména česko-německých vztahů. Do svého odchodu do penze v roce 2008 působil na Univerzitě Heinricha Heineho v Düsseldorfu, kde vedl Institut pro kulturu a dějiny Němců ve východní Evropě. Je členem vědecké rady Collegia Bohemica, zaměřujícího se na kulturní dědictví, které v českých zemích vytvářeli německy mluvící obyvatelé. V PROSTORU mu vyšly práce Češi pod německým protektorátem (1999, 2000, 2019), rozsáhlá syntéza zachycující německou okupační politiku, českou kolaboraci i historii protinacistického odboje, Cesta k vyhnání (2002) a Germanizovat a vysídlit (2015).