Close

Vice výsledků

Generic selectors
Přesná shoda
Vyhledat v názvu
Vyhledat v anotaci
Post Type Selectors
product
Filtrovat dle žánru
Ohlasy médií

Bez viny a bez trestu

Pokus o zvládnutí nezvládnutelného

Jean Améry

280 

Soubor esejů Jeana Améryho (1912–1978) se vrací do období druhé světové války a let následujících a zachycuje autorovu klíčovou zkušenost – zážitky židovského vězně nacistických vyhlazovacích táborů. Co znamená být člověkem ducha v takovém

Není skladem

Katalogové číslo: 9788072602483 Kategorie: , , , Překladatel: Daniela Petříčková
Originální název: Jenseits von Schuld und Sühne
Počet stran: 192
Typ vazby: vázaná
Rok vydání: 2011
ISBN: 978-80-7260-248-3

Soubor esejů Jeana Améryho (1912–1978) se vrací do období druhé světové války a let následujících a zachycuje autorovu klíčovou zkušenost – zážitky židovského vězně nacistických vyhlazovacích táborů. Co znamená být člověkem ducha v takovém zařízení, co znamená změnit se v trýzněné tělo, jakou váhu má ztráta domova, zda se lze zbavit resentimentů, které pronásledují vězně celý další život, a co vše v sobě zahrnuje zdánlivě jednoduchá formule – být židovskou obětí pronásledování.

Autorovy reflexe se na jedné straně blíží literatuře dokumentu a zdůrazněné autenticity. Zároveň ji však složkou úvahovou překračují, jsou něčím víc než historicky podmíněným výkladem určité historické zkušenosti. Odkrývají totiž rozměry této historické existence, které přesahují konkrétní dobu a události.

V nakladatelství PROSTOR dosud vyšly Améryho knihy: Karel Bovary, venkovský lékař. Portrét obyčejného muže (2007), O stárnutí. Revolta a rezignace (2008) a Vztáhnout na sebe ruku. Rozprava o dobrovolné smrti (2010).

 

 

Další informace

Autor

ISBN

Rok vydání

Překladatel

Pořadí vydání

Typ vazby

Počet stran

Originální název

Edice

Autor

Jean Améry

Filosof a spisovatel rakouského původu Jean Améry (1912–1978) se narodil jako Hanns Chaim Mayer, ale změnil si jméno, aby se tak distancoval od německé kultury a naopak vyjádřit své sympatie k Francii (Améry je přesmyčka slova Mayer). Během 2. světové války prováděl protinacistickou činnost, byl vězněn v několika koncentračních táborech. Po válce se usadil v Belgii, kde pracoval jako novinář. Zemřel na předávkování léky v roce 1978. V jeho díle se odráží trýznivé zážitky z nacistického pronásledování a holocaustu. PROSTOR vydal jeho román-esej Karel Bovary, venkovský lékař (2007) a čtyři esejistické knihy O stárnutí (2008), Vztáhnout na sebe ruku (2010) Bez viny a bez trestu (2011) a Marná léta učednická (2013).