Close

Vice výsledků

Generic selectors
Přesná shoda
Vyhledat v názvu
Vyhledat v anotaci
Post Type Selectors
product
Filtrovat dle žánru
Ohlasy médií

Als Junge wäre ich erschossen worden…

Die Geschichte der jüngsten Lidicer Frau

Jaroslava Skleničková

295 

Německý překlad vzpomínek Jaroslavy Skleničkové, které vyšly česky poprvé v roce 2006. Kniha zachycuje životní příběh jedné z lidických rodaček, do jejichž osudu nanejvýš krutým způsobem zasáhly dějiny v podobě vyhlazení Lidic. Nacisté provedli tento čin jako barbarský akt pomsty na zcela nevinné a v podstatě nahodile vybrané skupině obyvatel.

Není skladem

Katalogové číslo: 9788072601783 Kategorie: , , , Překladatel: Ilka Giertz
Originální název: Jako chlapce by mě zastřelili
Počet stran: 200
Typ vazby: vázaná
Rok vydání: 2008
ISBN: 978-80-7260-178-3

Německý překlad vzpomínek Jaroslavy Skleničkové, které vyšly česky poprvé v roce 2006. Kniha zachycuje životní příběh jedné z lidických rodaček, do jejichž osudu nanejvýš krutým způsobem zasáhly dějiny v podobě vyhlazení Lidic. Nacisté provedli tento čin jako barbarský akt pomsty na zcela nevinné a v podstatě nahodile vybrané skupině obyvatel. Zároveň si předem stanovili přesná byrokratická pravidla, podle kterých naložili se všemi lidmi úředně přihlášenými k trvalému pobytu v Lidicích a která určila, kdo bude zastřelen, kdo vystaven „zvláštnímu zacházení“, kdo poněmčen, anebo „jen“ odvezen do koncentračních táborů. Paní Skleničkové bylo v červnu 1942 šestnáct let, a aniž by to tušila, měla dvojí „štěstí“: pokud by se narodila jako chlapec, nacisté by ji zavraždili s ostatními lidickými muži, a pokud by přišla na svět o necelé tři měsíce později, nebyla by podle nacistické mašinerie ženou, nýbrž dítětem, a v tom případě by ji čekala jen malá naděje, že přežije nacistické „zvláštní zacházení“.

Vyprávění Jaroslavy Skleničkové umožňuje čtenáři pohlédnout na lidickou tragédii zevnitř, očima jednoho lidského osudu. Nejprve před našimi zraky vystoupí líčení obyčejného a přitom šťastného dětství v tehdejším prvorepublikovém Československu. Záhy jsme však konfrontováni se zvrácenou absurdností situace, v níž se nachází mladá Jaroslava spolu s ostatními lidickými ženami – doslova zničehonic se v roce 1942 octnou v koncentračním táboře Ravensbrück, aniž by tušily proč, aniž by měly představu o tom, co je čeká a co se stalo s jejich dětmi, manžely a otci. Pravdu se dozvědí až po návratu do osvobozené vlasti v roce 1945. Životní běh autorky, poznamenaný ravensbrückou zkušeností a obecně údělem lidické ženy, můžeme sledovat i v poválečném období, respektive do konce sedmdesátých let, kdy odchází na odpočinek a vrací se do rodných Lidic.

Kniha Jaroslavy Skleničkové však není jen zprávou o tom, jak se jedna hrůzná historická událost promítla do konkrétního lidského osudu. Je také vyprávěním o lidské solidaritě i o tom, co znamená žít šťastný život navzdory historické tragice a všem nepřízním osudu.

Další informace

Autor

ISBN

Rok vydání

Překladatel

Pořadí vydání

Typ vazby

Počet stran

Originální název

Edice

Autor

Jaroslava Skleničková