Close

Vice výsledků

Generic selectors
Přesná shoda
Vyhledat v názvu
Vyhledat v anotaci
Post Type Selectors
product
Filtrovat dle žánru
Ohlasy médií

Věk revolucí

Které revoluce skutečně mění svět?

Fareed Zakaria

Populismus, ideologický zlom, ekonomické a technologické otřesy, válka a všudypřítomná rizika mezinárodních katastrof. První desetiletí 21. století je možná nejrevolučnějším obdobím v moderních dějinách. Není však prvním. Jaké revoluce opravdu hýbou dějinami a jak nám mohou pomoci porozumět našemu neklidnému světu?

Kategorie: , , ,
Originální název: Age of Revolutions: Progress and Backlash from 1600 to the Present
Typ vazby: brožovaná
Rok vydání: 2024

Populismus, ideologický zlom, ekonomické a technologické otřesy, válka a všudypřítomná rizika mezinárodních katastrof. První desetiletí 21. století je možná nejrevolučnějším obdobím v moderních dějinách. Není však prvním. Jaké revoluce opravdu hýbou dějinami a jak nám mohou pomoci porozumět našemu neklidnému světu?

Fareed Zakaria v tomto významném díle mistrně zkoumá epochy a hnutí, které otřásly normami a zároveň formovaly naši dobu: Fascinující zbohatnutí Nizozemska v sedmnáctém století, po němž země položila základy současné politice. Dále Francouzskou revoluci, výbušnou éru zanechávající za sebou krvavé dědictví, kterého jsme se doposud nedokázali zcela zbavit. A nakonec tu možná nejdůležitější, průmyslovou revoluci, katapultující Velkou Británii a USA ke globální dominanci a stvoření moderního světa.

Vedle těchto historických událostí měnících paradigma, zkoumá autor čtyři současné revoluce a dokazuje, že to právě ony stojí za skutečnými proměnami naší společnosti. Jsou jimi globalizace, technologie, otázky identity a geopolitika. Přes všechny své výhody přinesly globalizační a technologická revoluce hluboké narušení a všudypřítomnou úzkost. Identita se čím dál více stává bitevním polem, na němž se odehrává polarizovaná politika jednadvacátého století, zároveň s tím dochází k nebývalým geopolitickým změnám. Nacházíme se na rozhraní čtyř revolucí, na první pohled predikujících temnou budoucnost. Zakaria však dokazuje, že pesimismus je předčasný. Pokud budeme jednat moudře, liberální mezinárodní řád může být oživen a populismus odsunut na smetiště dějin.

Autor, jenž předpověděl nástup neliberálních demokracií přesněji než Francis Fukuyama či Samuel Huntington v jejich ikonických knihách Konec dějin a poslední člověk a Střet civilizací, přichází s novým revolučním dílem, které zásadně promění pohled na éru, v níž nyní žijeme.

 

Fareed Rafiq Zakaria (1964) je americký spisovatel a novinář indického původu. Vystudoval univerzitu v Yale, poté přestoupil na Harvard, kde získal doktorát z mezinárodních vztahů. Dlouhou dobu působil v magazínu Newsweek, odsud na několik let přešel ke konkurenčnímu časopisu Time. V současnosti pracuje jako redaktor pro Atlantic Media Group a píše sloupky do deníku The Washington Post. Na stanici CNN uvádí talk show Fareed Zakaria GPS, v níž se zabývá převážně mezinárodní politikou a za níž byl nominován na cenu Emmy. Jeho předchozí kniha Deset lekcí pro postpandemický svět se stala mezinárodním bestsellerem. Žije v New Yorku.

Další informace

Autor

Originální název

Rok vydání

Typ vazby

Edice

Autor

Fareed Zakaria

Americký spisovatel a novinář indického původu Fareed Rafiq Zakaria (1964) vystudoval universitu v Yale. Poté přestoupil na Harvard, kde mu byl udělen doktorát z mezinárodních vztahů. Dlouhou dobu působil v magazínu Newsweek, v srpnu 2010 ohlásil přechod ke konkurenčnímu časopisu Time. Na stanici CNN uvádí talk show Fareed Zakaria GPS, v níž se zabývá převážně mezinárodní politikou.