Close

Vice výsledků

Generic selectors
Přesná shoda
Vyhledat v názvu
Vyhledat v anotaci
Post Type Selectors
product
Filtrovat dle žánru
Ohlasy médií

Společenský agent Jiří Mucha

Láska a žal za železnou oponou – intriky, sex, špioni

Charles Laurence

250 

Autobiografická kniha novináře Charlese Laurence, jehož otec byl vysoce postaveným britským diplomatem, vypráví příběh rodiny, která v padesátých letech pobývala v Praze a kterou tento pobyt hluboce zasáhl. V románu vystupují známé osoby české kulturní a společenské scény, jejichž roli ve špionážní hře studené války se autor snaží rozeznat. Celý příběh dává nahlédnout do rozsahu a způsobu mechanismů, kterými Státní bezpečnost získávala informace, kompromitovala, kontrolovala a „řídila“ kroky občanů.

Vyšlo též jako e-kniha.

Není skladem

Katalogové číslo: 9788072602681-1 Kategorií: , , , , , Překladatel: Kateřina Lipenská
Originální název: The Social Agent. A True Intrigue of Sex, Spies, and Heartbreak Behind the Iron Curtain
Počet stran: 220
Typ vazby: vázané
Rok vydání: 2012
ISBN: 978-80-7260-268-1

Autobiografická kniha novináře Charlese Laurence, jehož otec byl vysoce postaveným britským diplomatem, vypráví příběh rodiny, která v padesátých letech pobývala v Praze a kterou tento pobyt hluboce zasáhl. Autor, v té době malý chlapec, sotva mohl chápat vše, co se kolem něj děje. Ale právě v tom tkví jedno z kouzel knihy, kdy přes fragmenty dětských vzpomínek nahlížíme do prostředí pražské diplomatické společnosti v prvním desetiletí studené války.

Po roce 1989 se autor se vrací do Prahy a snaží se na základě rozhovorů a dostupných dokumentů rozluštit důvody a okolnosti, které vedly k dočasnému odvolání jeho otce zpět do Londýna a poznamenaly život jeho matky a sestry. Celý příběh rámují dva rozhovory s Geraldinou Muchovou, manželkou Jiřího Muchy. Autor postupně nachází informace o tom, že milostná aféra jeho matky s pražským intelektuálem Jiřím Muchou nebyla z Muchovy strany náhlým vzplanutím citů, ale operací Státní bezpečnosti, v níž Mucha sehrával roli „společenského agenta“. V knize vystupují i další známé osoby české kulturní a společenské scény, jejichž roli ve špionážní hře studené války se autor snaží rozeznat. Celý příběh poskytuje nečekaný pohled na Muchovu činnost za komunistického režimu i na mnohé další aktéry té doby a dává nahlédnout do rozsahu a způsobu mechanismů, kterými Státní bezpečnost získávala informace, kompromitovala, kontrolovala a „řídila“ kroky občanů.

Charles Laurence se narodil roku 1950 v Londýně a studoval v Anglii. Jako bývalý dopisovatel londýnského Telegraphu se zaměřoval na válečné  konflikty od Falkland po Střední  východ, Indii a Afghánistán a později se stal ředitelem newyorské  pobočky těchto novin. V současné  době je americkým občanem a dále píše pro britské noviny a časopisy. Žije ve Woodstocku ve státě New York a na karibském ostrově Salt Cay.

 

 

Další informace

Autor

Edice

ISBN

Rok vydání

Překladatel

Pořadí vydání

Typ vazby

Počet stran

Originální název

Autor

Charles Laurence

Charles Laurence (1950–2022) se narodil v Londýně a studoval v Anglii. Jako bývalý dopisovatel londýnského Daily Tele­graphu se zaměřoval na válečné konflikty od Falkland po Střední východ, Indii a Afghánistán a časem se stal ředitelem newyorské pobočky těchto novin. Později se stal americkým občanem, žil ve Woodstocku ve státě New York a na karibském ostrově Salt Cay a dále psal pro britské noviny a časopisy.