Děj druhého dílu tetralogie Geniální přítelkyně Eleny Ferrante přímo navazuje na závěr předešlého románu: Raffaella Cerullová, řečená Lila nebo Lina, se stala paní Carracciovou a odjíždí na líbánky. Pro Elenu, vypravěčku příběhu, není snadné se s touto změnou vypořádat, stejně jako v dobách školní docházky chce s přítelkyní ve všem držet krok.
Příběh nového jména zachycuje dobu mládí obou hrdinek a soustřeďuje se na objevování jejich vlastní sexuality, slasti a bolesti, jež jsou s ní spjaty, a také na nesnadnou situaci „geniálních“, svobodomyslných a zároveň po lásce toužících dívek ve světě neapolských mužů, pro které milovat znamená především vlastnit. Toto téma rezonuje s historickým pozadím děje, s báječnými šedesátými lety, kdy se Itálie po letech fašismu a války konečně probouzí k životu, hospodářsky se rozvíjí, podporuje obchod a podnikání, ale taky bezskrupulózní dravost, poznává zábavu a hmotný blahobyt (či alespoň jeho iluzi). Přichází sexuální revoluce, ale i studentské a dělnické nepokoje, vyostřují se střety mezi pravicí a levicí, camorristé Solarovi se stávají neomezenými vládci periferní čtvrti, ale jejich ambice sahají daleko za její hranice…
A Elena s Lilou prožívají osudové horké léto na Ischii, které jim oběma vnese do života cit, vášeň a spoustu bolesti, s níž se budou moci vyrovnat jedině pomocí psaného slova. Psaní jako terapie, jako hledání řádu, jako způsob oživování i umrtvování skutečnosti dostává v jejich příběhu a osudu stále větší prostor a upřímná výpověď o ženském přátelství opět strhne čtenáře svou hloubkou a intenzitou.
O skutečnou totožnost Eleny Ferrante se literární obec zajímá už od počátku devadesátých let, kdy vyšla románová prvotina L’amore molesto (1992, Tíživá láska) osob(y) publikující(ch) pod tímto jménem. Mezinárodní úspěch tetralogie Geniální přítelkyně, tvořené romány L’amica geniale (2011, Geniální přítelkyně), Storia del nuovo cognome (2012, Příběh nového jména), Storia di chi fugge e di chi resta (2013, Příběh těch, co odcházejí, a těch, kteří zůstanou), Storia della bambina perduta (2014, Příběh ztracené holčičky), dal podnět k intenzivnějšímu pátrání po její identitě.
Ať už je Elena Ferrante kdokoli, v současnosti je kritikou řazena mezi největší žijící italské autory a týdeník Time ji v roce 2016 zařadil mezi 100 nejvlivnějších lidí světa. S jejím vypravěčským mistrovstvím, které není založeno na narativních experimentech, ale na strhující síle výpovědi o těch nejzákladnějších lidských citových poutech, se už mohli čeští čtenáři setkat v románě Dny opuštění (2011).
Její romány Tíživá láska a Dny opuštění se dočkaly filmového zpracování (1995, r. Mario Martone a 2005, r. Roberto Faenza), nyní se na motivy tetralogie Geniální přítelkyně chystá v produkci společnosti HBO a italské RAI osmidílný televizní seriál.
Elena Ferrante
Elena Ferrante, publikující od svého prvního románu Tíživá láska (česky PROSTOR 2018) pod tímto pseudonymem, se proslavila po celém světě především tetralogií Geniální přítelkyně (česky PROSTOR 2016–2018). Ohromující úspěch ságy (12 milionů prodaných výtisků, překlady vyšly v padesáti zemích světa) dal podnět k pátrání nejednoho investigativního novináře po autorčině identitě, která však dosud nebyla odhalena. Ať už je Elena Ferrante kdokoli, v současnosti je kritikou řazena mezi nejvýznamnější žijící italské autory a týdeník Time ji v roce 2016 zařadil mezi 100 nejvlivnějších lidí světa. Síla jejího vypravěčského umění spočívá v autenticitě, s níž nahlíží ženské osudy, a v mnohovrstevnatosti hrdinek. Téma žen, které se snaží zorientovat ve vlastní minulosti a najít sebe samé skrze pochopení a narovnání vztahů se svými blízkými, se objevuje ve většině autorčiných próz. Kromě již jmenovaných i v dalších románech, které česky vydalo nakladatelství PROSTOR: Dny opuštění (česky 2019), Temná dcera (2019) a Prolhaný život dospělých (2020). Dílo Temná dcera je tematikou propojené s krátkým napínavým příběhem pro děti Pláž v noci (PROSTOR 2019), v němž Ferrante rozvinula motiv ztracené panenky. Dále je autorkou souboru esejů Příležitostné nápady (PROSTOR 2020), které psala po dobu jednoho roku na žádost deníku The Guardian. Televize HBO natočila podle tetralogie Geniální přítelkyně seriál. Filmového zpracování se dočkaly rovněž romány Tíživá láska, Dny opuštění a Temná dcera.
Ferrante, Elena: Příběh nového jména
Spisovatelka Ferrante hledá pravdu v přátelství žen První díl bestsellerové tetralogie italské spisovatelky, jež píše pod pseudonymem Elena Ferrante, vloni vyvrcholil svatbou protagonistky, nadané a charismatické Lily Cerullové. Nyní v češtině vyšel druhý díl nazvaný Příběh nového jména, do nějž hrdinka vstupuje s novým příjmením Carracciová.
Přečíst celý text
Ferrante, Elena: Příběh nového jména
Druhá dávka vypravěčské kouzelnice V češtině vyšel druhý díl fenomenálně úspěšné neapolské tetralogie Geniální přítelkyně italské autorky skrývající se pod jménem Elena Ferrante. Vrací se do šedesátých let 20. století. Autorka je jedinečná ve schopnosti dosáhnout toho, aby její kniha byla čtenářovou přítelkyní.
Přečíst celý text
Ferrante, Elena: Příběh nového jména
CENA ZA GENIÁLNÍ ANONYMITU „Věřím, že napsané knihy už své autory nepotřebují. Pokud mají co říct, dříve či později si čtenáře najdou,“ vyjádřila se Elena Ferranteová v jednom rozhovoru. Obhajovala tak svou snahu a touhu zůstat v anonymitě i svébytnost silných literárních příběhů.
Přečíst celý text
Ferrante, Elena: Příběh nového jména
Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4 /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normální tabulka"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.
Přečíst celý text
Ferrante, Elena: Příběh nového jména
Všem nevzdělaným, pro něž píši Ať už se za pseudonymem Elena Ferrante skrývá kdokoli, jedno je jisté: italské prozaičce se ve čtyřdílném románu Geniální přítelkyně podařilo propojit zdánlivě prosté vyprávění o přátelství dvou žen s odkazem radikálně feministického myšlení.
Přečíst celý text