Close

Vice výsledků

Generic selectors
Přesná shoda
Vyhledat v názvu
Vyhledat v anotaci
Post Type Selectors
product
Filtrovat dle žánru
Ohlasy médií

Kvantová revoluce

Jak kvantové počítače změní svět

Michio Kaku

497 

Není skladem

Kategorie: Překladatel: Jan Petříček
Originální název: Quantum Supremacy
Typ vazby: pevná
Rok vydání: 2024
ISBN: 978-80-7260-592-7

Doba mikročipů se blíží ke konci. Jak se tranzistory zmenšují bezmála do velikosti atomu, fenomenální růst výpočetního výkonu se nevyhnutelně zhroutí. Tato změna však předznamenává zrod nového revolučního typu kvantového počítače.  Ty slibují bezprecedentní nárůst výpočetního výkonu a umožňují pokrok, který by mohl převrátit všechny aspekty našeho každodenního života. Zatímco média se dosud soustředila především na jejich ohromující potenciál k prolomení všech známých metod šifrování, mimo jejich zájem probíhá závod o využití neuvěřitelné síly kvantových nástrojů, která povede k revoluci v průmyslu. Výrobci automobilů, lékařští výzkumníci a poradenské firmy sázejí na kvantové počítače, aby mohli navrhovat efektivnější vozidla, vyrábět nové léky zachraňující životy nebo zefektivnit podnikání. To je však teprve začátek. Kvantové výpočty bychom mohli využít k dekódování složitých chemických procesů potřebných k výrobě levných hnojiv a k rozpoutání „druhé zelené revoluce“. K vytvoření super baterie, která umožní vznik slunečního věku, nebo k návrhu reaktorů jaderné fúze pro výrobu čisté, bezpečné a obnovitelné energie. Může dokonce odhalit ďábelsky obtížné skládání proteinů, které je základem dosud nevyléčitelných nemocí, jako je Alzheimerova choroba nebo Parkinsonova choroba.

Neexistuje jediný problém, se kterým by se lidstvo potýkalo a který by nebylo možné řešit pomocí kvantových počítačů. Michio Kaku, který celý svůj profesní život strávil prací na kvantové teorii, vypráví se svou typickou zřetelností a nadšením vzrušující příběh o překročení této vědecké hranice a o závodu, ve kterém se nehraje o nic menšího než o budoucnost lidstva.

 

Michio Kaku (1947), jeden z nejvýznamnějších a nejznámějších vědců současnosti, vystudoval Harvardovu univerzitu a Kalifornskou univerzitu v Berkeley, nyní působí jako profesor teoretické fyziky na newyorské City University. Je popularizátorem vědy a jedním ze zakladatelů teorie superstrun, vystupuje v televizi a píše knihy i články pro širokou veřejnost. Věnuje formulování teorie všeho a pokračuje tak v Einsteinových stopách.

Další informace

Autor

ISBN

Překladatel

Edice

Originální název

Rok vydání

Typ vazby

Autor

Michio Kaku

Michio Kaku (1947), jeden z nejvýznamnějších a nejznámějších vědců současnosti, vystudoval Harvardovu univerzitu a Kalifornskou univerzitu v Berkeley, nyní působí jako profesor teoretické fyziky na newyorské City University. Je popularizátorem vědy a jedním ze zakladatelů teorie superstrun, vystupuje v televizi a píše knihy i články pro širokou veřejnost. Nyní se věnuje formulování teorie všeho a pokračuje tak v Einsteinových stopách. Nakladatelství PROSTOR vydalo jeho knihy Budoucnost lidstva (2019) a Božská rovnice (2022).