Close

Vice výsledků

Generic selectors
Přesná shoda
Vyhledat v názvu
Vyhledat v anotaci
Post Type Selectors
product
Filtrovat dle žánru
Ohlasy médií

Kámen, nůžky, papír a jiné povídky

Připravujeme, červenec 2024

Maxim Osipov

Katastrofy i naděje nečekaných setkání

Kategorie: , Překladatel: Jakub Šedivý
Originální název: Крик домашней птицы
Typ vazby: brožovaná
Rok vydání: 2024
ISBN: 978-80-7260-598-9

V exilu žijící ruský spisovatel Maxim Osipov se v knize Kámen, nůžky, papír a jiné povídky představuje českému publiku vůbec poprvé, a to prostřednictvím povídek, doplněných esejem a také dramatickým textem. Postavám, které zde autor vytvořil, je společné téma hledání pravdy a smyslu: Jejich hledání ale není pokaždé úspěšné a často dokonce ani ne upřímné, vede však k nečekaným výsledkům. Život, který autor popisuje, je bezútěšný, temný, plný ztrát, ale přesto se v něm najde i místo pro štěstí. Texty ve sbírce jsou tragikomické, existenciální, ale také plné nadsázky a komických či bizarních postav, jejichž prostřednictvím Osipov po svém zkoumá univerzální témata, jako jsou podoby lidské osamělosti, řád a svoboda a v neposlední řadě též nevyhnutelnost smrti.

Osipovovy texty dohromady skládají kolážový portrét života v provinčním Rusku – jeho tragédie, frustrace ale také okamžiky pokorné krásy a inspirace. Příběhy v tomto svazku zachycují lékaře, herce, scenáristy, učitele, podnikatele, místní politické šéfy i obyčejné zločince, jejichž cesty se protínají nepředvídatelnými, ale zcela přirozenými způsoby: v nemocničním pokoji, v učebnách, administrativních kancelářích, ve vlacích a letadlech. Často nečekaná setkání vedou ke katastrofám, velkým i menším zjevením a příležitostně také k naději na vykoupení.

 

Maxim Osipov (1963) je kardiologem a zároveň oceňovaným autorem povídek, esejů a dramat, včetně rozhlasových. Na počátku 90. let byl výzkumným pracovníkem na Kalifornské univerzitě v San Franciscu. Po návratu do Moskvy pokračoval v lékařské praxi, coby spoluautor se podílel na knize klinické kardiologie a založil nakladatelství Practica, které se specializovalo na lékařský, hudební a teologický materiál. Po přestěhování do Tarusy, města vzdáleného 101 kilometrů od Moskvy, začal Osipov pracovat v místní nemocnici. Založil také charitativní nadaci, která má zajistit přežití nemocnice a zlepšit její úroveň péče.

Jako literát debutoval časopisecky v roce 2007 lyrickým esejem o svých zkušenostech z Tarusy. Od té doby vydal několik beletristických i jiných knih a jeho díla byla přeložena do bezmála dvacítky jazyků. Sbírkou Kámen, nůžky, papír a jiné povídky prorazil též na anglickojazyčném trhu.

Žil, psal a vykonával lékařskou praxi v Taruse až do března 2022. Po ruské invazi na Ukrajinu opustil Rusko. Nejprve cestoval do Arménie a poté se usadil v Německu.

Další informace

Autor

ISBN

Překladatel

Edice

Originální název

Rok vydání

Typ vazby

Autor

Maxim Osipov

Maxim Osipov (1963) je kardiologem a zároveň oceňovaným autorem povídek, esejů a dramat, včetně rozhlasových. Na počátku 90. let byl výzkumným pracovníkem na Kalifornské univerzitě v San Franciscu. Po návratu do Moskvy pokračoval v lékařské praxi, coby spoluautor se podílel na knize klinické kardiologie a založil nakladatelství Practica, které se specializovalo na lékařský, hudební a teologický materiál. Po přestěhování do Tarusy, města vzdáleného 101 kilometrů od Moskvy, začal Osipov pracovat v místní nemocnici. Založil také charitativní nadaci, která má zajistit přežití nemocnice a zlepšit její úroveň péče. Jako literát debutoval časopisecky v roce 2007 lyrickým esejem o svých zkušenostech z Tarusy. Od té doby vydal několik beletristických i jiných knih a jeho díla byla přeložena do bezmála dvacítky jazyků. Sbírkou Kámen, nůžky, papír a jiné povídky prorazil též na anglickojazyčném trhu. Žil, psal a vykonával lékařskou praxi v Taruse až do března 2022. Po ruské invazi na Ukrajinu opustil Rusko. Nejprve cestoval do Arménie a poté se usadil v Německu.