Close

Vice výsledků

Generic selectors
Přesná shoda
Vyhledat v názvu
Vyhledat v anotaci
Post Type Selectors
product
Filtrovat dle žánru
Ohlasy médií

Esterházyho lokaj

Dušan Šimko

380 

Historický román slovenského spisovatele Dušana Šimka se odehrává v druhé polovině 18. století a zachycuje kulturní a duchovní atmosféru u knížecího dvora Mikuláše Esterházyho. Setkáváme se zde s Josephem Haydnem, který jako vrchní kapelník knížecí opery získával postupně proslulost.

Není skladem

Katalogové číslo: 9788072602117 Kategorie: Překladatel: Eva Josífková
Originální název: Esterházyho lokaj
Počet stran: 300
Typ vazby: vázaná
Rok vydání: 2009
ISBN: 978-80-7260-211-7

Hlavní postavou příběhu je vedle Josepha Haydna a vrchního správce Rahiera i mladý Žid Izák Abeles. Přichází do Esterházy jako mladý chlapec a prožije zde deset let. Z obyčejného lokaje se postupně propracuje až k významné funkci intendanta zdejší opery, což byla věc v té době nevídaná. Ale nezískává takové postavení zadarmo – zaplatí za ně tím, že se musí vzdát své víry. Přestože na židovskou obec nezapomíná a snaží se jí pomáhat, jeho souvěrci mu to nemohou odpustit.

Autorovi se podařilo přesvědčivě vystihnout historické poměry a kulturní reálie na konkrétních lidských osudech a vztazích, které jsou vylíčeny velmi barvitě. A pozornému čtenáři jistě neujde, jak se na pozadí dění na krásném knížecím panství v panonské pustině připravují změny poměrů, které přicházejí po smrti rakouské císařovny a uherské královny Marie Terezie a jejichž nositelem se stává její nástupce Josef II.

Kniha Dušana Šimka zpracovává středoevropské téma, které svým významem přesahuje hranice tohoto regionu. Dosud byla přeložena do maďarštiny a němčiny.

Další informace

Autor

ISBN

Rok vydání

Překladatel

Ilustrátor

Pořadí vydání

Typ vazby

Počet stran

Originální název

Autor

Dušan Šimko

Šimko, Dušan : Esterházyho lokaj

Na dvoře Esterházyů Uherský kníže Nikolaus Esterházy (1714-1790) byl velkým milovníkem hudby a dlouhá léta zaměstnával skladatele Josepha Haydna na svém krásném zámku v Esterháze („uherské Versailles“). A právě tam (zhruba od roku 1765 Přečíst celý text