Close

Vice výsledků

Generic selectors
Přesná shoda
Vyhledat v názvu
Vyhledat v anotaci
Post Type Selectors
product
Filtrovat dle žánru
Ohlasy médií

Dozvuky

Připravujeme, říjen 2024

Abdulrazak Gurnah

Drásavá mezigenerační sága o válce a lásce od držitele Nobelovy ceny

Kategorie: , Překladatel: Rani Tolimat
Originální název: Afterlives
Typ vazby: brožovaná
Rok vydání: 2024
ISBN: 978-80-7260-604-7

Nejnovější román nositele Nobelovy ceny za literaturu tematicky navazuje na autorův nejúspěšnější román Ráj.

Když byl Ilyas ještě chlapec, ukradli ho rodičům na pobřeží východní Afriky němečtí koloniální vojáci. Po letech strávených mimo domov, kde bojoval proti svým vlastním lidem, se vrací domů a zjišťuje, že jeho rodiče jsou pryč a jeho sestra Afiya je de facto opuštěna a zotročena. Hamza se také vrací z války domů, zjizvený na těle i na duši, a kromě oblečení nemá nic – dokud nepotká krásnou, neohroženou Afiyu. Zatímco tito mladí lidé žijí, pracují a zamilovávají se a jejich osudy jsou stále těsněji spjaty, padá na ně stín nové války na jiném kontinentu a hrozí, že je opět odnese pryč.

Gurnah – jako teprve druhý nositel Nobelovy ceny s původem v subsaharské Africe – reprezentuje dlouho neslyšený hlas, který promlouvá ke čtenářům po celém světě a teprve v posledních letech se konečně dostává i k českému publiku. Dozvuky jsou totiž na jednu stranu románem zasazeným do specifického myšlenkového i kulturního prostředí, zároveň reflektují univerzální lidské zkušenosti, které jsou nositeli vysokého potenciálu k překlenutí kulturních mostů a překonání bariér.

 

Abdulrazak Gurnah (1948) se narodil na ostrově Zanzibar, tehdy pod britskou správou. Ve dvaceti odešel během zanzibarské revoluce do Velké Británie a na univerzitě v Canterbury posléze získal vysokoškolské vzdělání. Na univerzitě v Kentu později působil jako profesor angličtiny a postkoloniální literatury, vedle toho se věnoval tvůrčímu psaní. Románově debutoval koncem osmdesátých let titulem Vzpomínka na odjezd (Memory of Departure, 1987), proslavil ho však až román Ráj z roku 1994 (PROSTOR 2023), nominovaný na Man Bookerovu a Whitbreadovu cenu. Ve svých dílech se zaměřuje především na postkoloniální tematiku z oblasti Afriky, Karibiku a Indie, popisuje pocity vykořeněnosti, střet kultur či koloniální minulost. Jeho mateřštinou je svahilština, svá díla píše anglicky.

Za zpracování tématu kolonialismu a jeho dopadů jej v roce 2021 Švédská akademie ocenila Nobelovou cenou za literaturu. Román Dozvuky byl nominován na Cenu Waltera Scotta a Orwellovu cenu za beletrii.

Další informace

Autor

ISBN

Překladatel

Originální název

Rok vydání

Typ vazby

Edice

Autor

Abdulrazak Gurnah

Abdulrazak Gurnah se narodil v roce 1948 na ostrově Zanzibar, tehdy pod britskou správou. Ve dvaceti odešel během zanzibarské revoluce do Velké Británie a na univerzitě v Canterbury posléze získal vysokoškolské vzdělání. Na univerzitě v Kentu později působil jako profesor angličtiny a postkoloniální literatury, vedle toho se věnoval tvůrčímu psaní. Románově debutoval koncem osmdesátých let titulem Vzpomínka na odjezd (Memory of Departure, 1987), proslavil ho však až román Ráj z roku 1994 (PROSTOR 2023), nominovaný na Man Bookerovu a Whitbreadovu cenu. Ve svých dílech se zaměřuje především na postkoloniální tematiku z oblasti Afriky, Karibiku a Indie. Za zpracování tématu kolonialismu a jeho dopadů jej v roce 2021 Švédská akademie ocenila Nobelovou cenou za literaturu. Ve svých knihách popisuje pocity vykořeněnosti, střet kultur či koloniální minulost. Jeho mateřštinou je svahilština, svá díla píše anglicky.