E-knihy

Michail Ševeljov: Nejsem Rus

Nejsem Rus

Dramatický děj knihy se odehrává v současném Rusku, kdy skupina teroristů obsadí nedaleko Moskvy kostel plný lidí a domáhá se jednání o svých požadavcích. Autor ve svižném tempu rozehrává příběh, který začíná v polovině devadesátých let a jehož dvěma hlavními aktéry jsou právě vůdce teroristů a novinář – vypravěč příběhu –, kterého si teroristé vybrali jako vyjednavače. Prostřednictvím jejich osudů načrtává autor posledních dvacet let ruských dějin – od čečenských válek po boje na východní Ukrajině.
Ševeljov se v novele pokouší odpovědět na závažné otázky: jak se mohlo stát, že se dnes Rusko nachází tam, kde je, a kdo je vinen, že z naděje na  „nové Rusko“ nic nezbylo. Vinen je tak či onak nakonec každý, někdo svou nečinností nebo pohodlností, jiný svým jednáním.
Novela Nejsem Rus je napsána živým jazykem a ukazuje tápání dnešní ruské inteligence i obyčejných Rusů; nutí k zamyšlení nad současným Ruskem a jeho budoucností.

Michail Ševeljov (1959) byl v letech 1990–2005 hlavním reportérem, později zástupcem šéfredaktora společensko-politického deníku Moskovskije novosti, poté se stal šéfredaktorem satirického časopisu Samizdat. Od roku 2008 spolupracuje s rádiem Svobodná Evropa. Svůj knižní debut Nejsem Rus (2015) začal psát v době, kdy „bylo zřejmé, že žurnalistika přestala účinně ovlivňovat okolí, ale naděje vkládaná do literatury ještě žila“.

 

Cena e-knihy: 149 Kč


E-knihu lze zakoupit na:


www.kosmas.cz


www.palmknihy.cz

Autor: Michail Ševeljov
Originální název: Ně russkij
Rok vydání: 2016
Číslo vydání: 1.
Překladatel: Jakub Šedivý
ISBN: 978-80-7260-333-6